Na plný plyn: Ruská „vojnová“ ekonomika má tento rok rásť rýchlejšie ako vyspelé západné štáty!

, Redakcia

Medzinárodný menový fond očakáva, že rast ruského hospodárstva v tomto roku prevýši rast hrubého domáceho produktu západných vyspelých štátov. Čo je za tým?

Ruská ekonomika v tomto roku stúpne o 3,2 percenta. Hovorí to najnovšia prognóza Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá bola zverejnená v utorok. Hospodárstvo Ruskej federácie by tak podľa odhadov fondu malo rásť rýchlejšie, ako najväčšie vyspelé západné ekonomiky. V prípade Spojených štátov MMF očakáva rast o 2,7 percenta a v prípade európskych veľmocí dokonca pod 1 percentom. Nemecko sa má dokonca len tesne vyhnúť stagnácii.

Ako uvádza web cnbc.com, ide o znepokojujúcu správu pre západné ekonomiky, ktoré sa Rusko snažili po jeho vpáde na Ukrajinu hospodársky izolovať. Rusko pritom tvrdí, že západné sankcie voči jeho kritickým odvetviam ho urobili sebestačným a že súkromná spotreba a domáce investície zostávajú odolné. Naďalej pokračovali aj vývozy energetických komodít do Indie či Číny, čo vďaka vysokým trhovým cenám pomohlo plniť rozpočtové príjmy.

Šéfka MMF: Je to vojnová ekonomika

Významným faktorom ruského hospodárskeho rastu je však vojensko-priemyselný komplex, ktorý sa v uplynulých mesiacoch počas vojny na Ukrajine výrazne nafúkol. Federálne výdavky na zbrojenie totiž radikálne vzrástli. Faktom však je, že takýmto spôsobom sa vysoký ekonomický rast nedá ťahať večne. Už budúci rok predpovedá MMF spomalenie rastu ruskej ekonomiky na 1,8 percenta.

Podarí sa Rusku udržať vysoký hospodársky rast aj v nasledujúcich rokoch?

„Údaje o raste nám hovoria, že ide o vojnovú ekonomiku,“ povedala podľa webu cnbc.com šéfka MMF Kristalina Georgievová ešte vo februári tohto roka. Zároveň pripomenula, že Rusko naďalej ťaží z obrovskej finančnej rezervy nahromadenej v predchádzajúcich rokoch fiškálnej disciplíny, teda z peňazí vo Fonde národného bohatstva. Tam smerovali prebytky z príjmov za predaj nerastných surovín.

„Keď sa pozriete na Rusko, produkcia dnes stúpa, pre armádu, a spotreba klesá. A presne takto vyzeral Sovietsky zväz. Vysoká úroveň výroby, nízka úroveň spotreby,“ dodala pre CNBC Georgievová.

Viac o téme: CNBC , ekonomický rast , hospodársky rast , hrubý domáci produkt HDP , Kristalina Georgievová , Medzinárodný menový fond MMF , prognóza , Rusko , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy