Máme to najhoršie za sebou? Inflácia v eurozóne v decembri klesla nečakane výrazne

, ČTK/red

Medziročná miera inflácie v eurozóne v decembri klesla na 9,2 percenta z novembrových 10,1 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad a Eurostat. Tempo rastu cien sa spomalilo druhý mesiac po sebe, znížili sa výraznejšie, než očakávali analytici. Tí počítali s poklesom tesne pod desať percent.

V medzimesačnom porovnaní ceny v 19 krajinách platiacich eurom klesli o 0,3 percenta. K vysokej inflácii naďalej prispievali najmä energie, ktoré v decembri medziročne zdraželi o 25,7 percenta, čo je ale výrazne menej ako novembrových 34,9 percenta. V medzimesačnom porovnaní energie o 6,5 percenta zlacneli.

Energie poľavili, potraviny pridali

Naopak, mierne zrýchlilo zdražovanie potravín, alkoholu a tabakových výrobkov. Ich ceny sa v decembri podľa dnešného odhadu medziročne zvýšili o 13,8 percenta, zatiaľ čo v novembri to bolo o 13,6 percenta. Neenergetické priemyselné tovary medziročne zdraželi o 6,4 percenta a služby o 4,4 percenta. To je v oboch prípadoch mierne vyššia miera inflácie ako v novembri.

Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch zaznamenali najvyššiu infláciu pobaltské štáty - Lotyšsko (20,7 percenta), Litva (20 percent) a Estónsko (17,5 percenta). Za nimi nasleduje Slovensko s 15 percentami. Naopak, najmenej ceny medziročne vzrástli v Španielsku (5,6 percenta), Luxembursku (6,2 percenta) a vo Francúzsku (6,7 percenta). Pod desaťpercentnú hranicu sa po niekoľkých mesiacoch dostala tiež inflácia v Nemecku, kde klesla na 9,6 percenta.

Viac o téme: ceny , Eurostat , eurozóna , inflácia , makroekonomika

Súvisiace články

Aktuálne správy