Kryptomeny čaká zásadná zmena: Obchody s nimi už pred štátom neskryjete!

, Redakcia

Kryptoaktíva a obchodovanie s nimi čaká prísnejšia regulácia. Prevody virtuálnych aktív budú musieť byť podľa nových pravidiel sprevádzané údajmi o pôvodcoch a prijímateľoch platieb. Pri obchodovaní sa tak vytratí anonymita. Práve v nej vidí štát problém virtuálnych aktív, ktoré sú náchylné na zneužívanie na trestnú činnosť.

Sprehľadniť proces obchodovania aj s kryptoaktívami by mala pripravovaná novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti od ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Ten už predložil aj predbežnú informáciu k príprave novely.

Hlavným dôvodom vypracovania príslušnej legislatívy je potreba implementácie európskych nariadení z mája minulého roka o údajoch sprevádzajúcich prevody finančných prostriedkov a určitých kryptoaktív. Zároveň chce rezort vnútra odstrániť aj niektoré nedostatky slovenskej právnej úpravy, ktoré nám vytýkala Európska komisia.

Prevody by už nemali byť anonymné

Cieľom európskeho nariadenia z mája minulého roka je zabezpečiť, aby sa požiadavky Finančnej akčnej skupiny vzťahovali aj na prevody virtuálnych aktív a aby sa poskytovateľom služieb virtuálnych aktív stanovili nové a podobné povinnosti ako poskytovateľom platobných služieb. A to s cieľom uľahčiť vysledovateľnosť prevodov virtuálnych aktív.

„V nadväznosti na tieto zmeny majú poskytovatelia služieb virtuálnych aktív zabezpečiť, aby boli prevody virtuálnych aktív sprevádzané údajmi o pôvodcoch a prijímateľoch týchto prevodov a aby získali a vedeli poskytnúť informácie svojej protistrane a na požiadanie ich sprístupnili príslušným orgánom,“ avizuje rezort vnútra.

Malo by sa podľa vás súčasné nastavenie regulácie kryptoaktív sprísniť?

Povinnosti vyplývajúce z európskeho nariadenia ešte z roku 2015 sa v súčasnosti vzťahujú iba na prevody finančných prostriedkov. To znamená bankoviek, mincí, bezhotovostných peňazí a elektronických peňazí. Virtuálne aktíva, vzhľadom na ich globálny dosah, rýchlosť, akou sa transakcie môžu vykonávať, a možnosť anonymity, ktorú prevod virtuálnych aktív ponúka, sú mimoriadne náchylné na ich zneužívanie na trestnú činnosť.

Preto sa európske úrady vlani rozhodli rozšíriť rozsah pôsobnosti pôvodného nariadenia tak, aby zahŕňalo aj prevody virtuálnych aktív. Uplatňovanie nových pravidiel je stanovené od 30. decembra 2024.

Do prípravy slovenskej časti legislatívy sa môže zapojiť aj verejnosť, a to formou zasielania podnetov alebo návrhov. Rezort vnútra plánuje začať pripomienkové konanie k samotnej novele zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti v marci tohto roka.

Spomínanými zmenami však prísnejšia regulácia kryptomien nekončí. Na ďalších zmenách už začal pracovať aj slovenský rezort financií. Aké prísnejšie podmienky čakajú napríklad podnikateľov, si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: európska smernica , kryptoaktíva , Matúš Šutaj Eštok , Ministerstvo financií SR MF , ministerstvo vnútra MV SR , obchodovanie , regulácia , virtuálne aktíva

Súvisiace články

Aktuálne správy