Kryptomeny dostanú omnoho prísnejšiu reguláciu: Na zmenách už pracuje aj naše ministerstvo financií! 

Budúci rok začne platiť európske nariadenie, ktoré dôsledne upraví zákony pre kryptomeny. Na jeho aplikácii v slovenských podmienkach už aktívne pracuje aj náš rezort financií. Čo to znamená pre investorov a podnikateľov v oblasti kryptomien?

V roku 2023 prijala Európska únia novú reguláciu kryptomien a nové predpisy by mali byť účinné od 30. decembra tohto roka. Podľa najnovších informácií na jej začlenení do slovenského právneho poriadku už začalo pracovať ministerstvo financií. Bežní užívatelia zmenu príliš nepocítia, pripraviť na prísnejšie podmienky sa musia podnikatelia. 

Na prísnejšej regulácii sa už pracuje aj na Slovensku

Slováci obľubujú kryptomeny. V posledných mesiacoch sa na verejnosť dostali informácie o viacerých veľkých podvodoch a manipuláciách s kryptomenami. Práve ochrana spotrebiteľa, väčšia transparentnosť a zabránenie daňovým únikom spôsobili, že EÚ pripravila rozsiahlu reguláciu. Tú musia povinne do svojho právneho poriadku prebrať všetky členské štáty.

Na prispôsobení slovenských zákonov novinke už začalo pracovať naše ministerstvo financií. Podľa zverejnenej predbežnej informácie by sa pripomienkové konanie k návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív, ako sa nový materiál má oficiálne nazývať, malo začať už v januári alebo februári tohto roka.

Čo však nové európske nariadenie o kryptoaktívach známe aj ako MiCa prinesie? „Týmto prelomovým nariadením sa skoncuje s divokým západom, ktorý doteraz v oblasti kryptoaktív panoval, a potvrdí sa úloha EÚ ako tvorcu noriem pre digitálne témy,“ uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire po schválení predpisu. Bitcoiny aj ostatné virtuálne meny sa tak po novom budú regulovať podobne, ako sa dnes reguluje bankový sektor. Podľa expertov sa budú musieť prispôsobiť najmä obchodníci. Tí budú musieť zásadne zvýšiť svoje štandardy. Bežných užívateľov a drobných investorov do bitcoinu, etherea či populárnych NFT-čiek sa zmena výrazne nedotkne. 

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) nariadenie začlení krypto medzi tradičnejšie druhy finančných nástrojov, zvýši právnu istotu ako pre podnikateľov tak aj pre spotrebiteľov, ktorí tiež môžu očakávať transparentnejšie informácie o kupovaných produktoch. Trh by sa mal prečistiť od slabších hráčov, ktorí nedokážu splniť prísnejšiu reguláciu a malo by dochádzať k menej podvodom.  

Väčšia regulácia, silnejší dohľad 

Novinku pocítia najmä emitenti kryptoaktív a obchodníci. Tých čaká hneď niekoľko významných zmien. Firmy dnes ponúkajú služby cez viazanú živnosť, po novom budú musieť splniť náročnú reguláciu a získať povolenie od Národnej banky Slovenska. Novinka sa dotkne podnikateľov, ktorí pre klientov krypto držia či obchodujú alebo robia verejné ponuky na emisiu nových kryptoaktív. Pokiaľ iba máte peniaze uložené v bitcoine, alebo kupujete a predávate na vlastný účet, zmena sa vás priamo nedotkne. 

Investovali ste niekedy do kryptomien?

Po novom budú musieť obchodníci tiež dodržiavať prísne požiadavky na ochranu peňaženiek spotrebiteľov a budú zodpovední v prípade, že prídu o kryptoaktíva investorov. Nové právomoci získa aj európsky regulátor EBA. Ten začne viesť verejný zoznam nezodpovedných firiem, ktorým môže pri porušovaní pravidiel odobrať licenciu. EÚ jedným dychom dodáva, že pri nespolupracujúcich obchodníkoch, najmä s akcionármi z iných krajín, bude robiť posilnené daňové kontroly. Zvyšujú sa aj požiadavky na likviditu, aby sa zabránilo krachom obchodníkov alebo celých búrz. Súčasťou novinky je aj povinnosť reportovať svoju uhlíkovú stopu.  

Viac zábezpeky a licencia pre celú EÚ 

Obchodníci po novom musia vypracovať takzvaný „whitepaper“, ktorý obsahuje všetky informácie o emitentovi, kryptoaktíve, rizikách pre spotrebiteľov či už spomínanú environmentálnu stopu. Podmienky emisie budú podobné ako pri iných finančných produktoch.  

Zmena zasiahne aj stablecoiny, alebo krypto, ktorého hodnota je naviazaná na iné aktíva, ako je dolár či zlato. Zavedú sa prísnejšie kapitálové požiadavky (2 percentá z rezervných aktív). Na slovenských podnikateľov bude dohliadať najmä Národná banka Slovenska a v prípade väčších hráčov Európska banková autorita EBA. 

Ako o jednom z kľúčových prínosov nariadenia hovoria experti o takzvanej pasportizácii. Po novom budú môcť firmy, ktoré dokážu získať licenciu na poskytovanie kryptoslužieb, fungovať bez obmedzení v rámci celej Európskej únie.  

Samotná NBS ale upozorňuje, že investovanie do krypta zostane naďalej mimoriadne rizikové. „Kryptoaktíva zostanú naďalej volatilné,  nariadenie nezavádza žiadnu garančnú schému na ochranu vlastníkov kryptoaktív a nebude sa vzťahovať na nezastupiteľné tokeny (NFTs),“ hovorí Daniel Ďuriač z Národnej banky Slovenska. Predtým než uložíte peniaze po babičke do volatilnej kryptomeny, poriadne si preštudujte riziká a buďte pripravení na potenciálne vysoké straty. 

Viac o téme: bitcoin , Bruno Le Maire , Daniel Ďuriač , Európska banková autorita EBA , kryptoaktíva , kryptomeny , MiCA , Ministerstvo financií SR MF , Národná banka Slovenska NBS

Súvisiace články

Aktuálne správy