Sú obavy z digitálneho eura na mieste? Pozrite sa, ako to má fungovať v praxi!

, Redakcia

Po dvoch rokoch skúmania odštartovala na sklonku minulého roka Európska centrálna banka, spoločne s centrálnymi bankami členských krajín Eurosystému, prípravnú etapu zavedenia digitálneho eura. Ako by to malo celé fungovať popisuje v blogu výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti Národnej banky Slovenska (NBS) Dušan Jurčák.

Súčasťou plánu je počas dvoch rokov pripraviť a schváliť potrebnú legislatívu, pravidlá fungovania, prípravu infraštruktúry a výber poskytovateľov. Na konci tohto obdobia sa rozhodne, či tento ambiciózny projekt postúpi do finálnej fázy. Ak sa tak stane, rozhodne sa aj o dátume samotného spustenia.

Čo je digitálne euro?

Čo je teda vlastne to digitálne euro? „Hovoríme o digitálnej forme hotovosti, ktorá bude dostupná vo všetkých kútoch eurozóny. Zásadnou výhodou bude jej dostupnosť v off-line podobe (tak, ako hotovosť v peňaženke). Všetko sa udeje okamžite (ako keby ste z nej vytiahli hotovosť). To nám poskytne väčšiu slobodu, pričom to všetko bude bezpečné a dôkladne chránené, vrátane súkromia jednotlivých používateľov,“ píše v blogu výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti NBS Dušan Jurčák.

Za hlavné výhody digitálneho eura pritom označuje jeho povinnú akceptáciu v rámci krajín eurozóny, s výnimkami, ktoré schváli legislatíva, bezplatné použitie, dostupnosť v celej eurozóne, možnosť používať ho off-line, vysokú úroveň súkromia, okamžité zúčtovanie platieb a tiež inkluzívnosť digitálneho eura. Teda že žiaden obyvateľ eurozóny nie je vylúčený z používania digitálneho eura pri jeho bežnom použití.

Súhlasili by ste so zavedením digitálneho eura?

Jurčák taktiež ubezpečuje, že používanie digitálneho eura má byť bezplatné a bezpečné aj čo sa týka ochrany súkromia. „Európska centrálna banka a národné centrálne banky v eurozóne nemajú komerčné ambície a ani záujem monitorovať ľudí. Centrálne banky nebudú mať prístup k osobným údajom identifikujúcich používateľov, centrálne banky nebudú ukladať údaje,“ píše.

Platba digitálnym eurom by tak podľa neho nemala nič stáť. „Tak, ako vás dnes nič nestojí platba mincami či bankovkami. Centrálne banky nemajú ani kapacity, ani chuť viesť komerčné, retailové účty,“ dodal.

Ako to má fungovať v praxi?

Postup používania digitálneho eura má byť podľa Jurčáka jednoduchý. Prvým krokom má byť zriadenie digitálnej peňaženky vo vlastnej komerčnej banke. Ďalší postup by mal vyzerať takto:

  • Do svojej digitálnej peňaženky si vložíte peniaze – hotovostným vkladom alebo bezhotovostným prevodom z bankového účtu 
  • Digitálne eurá, ktoré máte uložené vo Vašej digitálnej peňaženke, môžete používať pri platení za tovary a služby 
  • Ak sa rozhodnete, že peniaze, ktoré máte v digitálnej peňaženke, chcete vrátiť na svoj bankový účet, môžete tak urobiť hocikedy a previesť ich buď manuálne alebo na základe nastavenia automatického prevodného príkazu 
  • Platby v digitálnych eurách sú bezpečné a okamžité – či už nakupujete fyzicky v obchodoch, alebo v online priestore 

Čo zaplatíme digitálnym eurom?

Ak sa pýtate, čo budete môcť digitálnym eurom zaplatiť (samozrejme ak sa naozaj stane realitou), tak odpoveď je jednoduchá: hocijaké drobné a stredne veľké nákupy. „Použijete ho pri nákupe v potravinách či zaplatíte lístok do kina. Použijete ho pri všetkých elektronických platbách v kamenných obchodoch a v online priestore,“ tvrdí Jurčák.

Digitálne euro má umožniť priame platby, online aj off-line, z digitálnej peňaženky pomocou mobilného telefónu či inteligentných hodiniek. „Bude to rovnaké, ako keď kolegovi vraciate hotovosť, ktorú Vám predtým požičal. Pri cestách do iných krajín eurozóny nemusíte so sebou brať hotovosť. Navyše sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne,“ píše v blogu Jurčák. Ako príklad použitia digitálneho eura uviedol aj možnosť automatických platieb za služby mobilného operátora či spotrebu elektrickej energie.

Viac o téme: digitálne euro , Dušan Jurčák , euro , Európska centrálna banka ECB , hotovosť , hotovostné platby , Národná banka Slovenska NBS , NBS

Súvisiace články

Aktuálne správy