Klienti z malých amerických bánk vybrali desiatky miliárd, polovica smerovala do veľkých bankových domov

, ČTK/red

Prognózy ekonómov po zrútení Silicon Valley Bank a Signature Bank o presune vkladov z menších bánk do veľkých bankových domov sa napĺňajú. Podľa údajov americkej centrálnej banky klienti z malých regionálnych bánk vybrali desiatky miliárd dolárov. O polovicu vybranej sumy sa zároveň zvýšili vklady vo veľkých bankách.

Malé banky v Spojených štátoch zaznamenali v týždni do 15. marca, v ktorom skrachovala Silicon Valley Bank, rekordný pokles vkladov. Podľa údajov zverejnených centrálnou bankou USA (Fed) sa vklady znížili o 119 miliárd amerických dolárov na 5,46 bilióna dolárov. To bol viac ako dvojnásobok predchádzajúceho rekordného poklesu.

Malé banky sú definované ako všetky banky v USA okrem 25 najväčších komerčných bánk. Vklady u veľkých bánk podľa správy Fedu naopak vzrástli o 67 miliárd dolárov na 10,74 biliónov dolárov. Očakávalo sa pritom, že práve veľké banky by mohli z aktuálnej krízy v americkom bankovníctve ťažiť. Klienti totiž aktuálne hľadajú pre svoje vklady bezpečnejší prístav.

Malé banky hľadajú rezervy

Pôžičky malých bánk sa v rovnakom období zvýšili o 253 miliárd dolárov na rekordných 669,6 miliardy dolárov. Analytik spoločnosti Capital Economics Paul Ashworth upozornil, že výsledkom toho malé banky mali na konci týždňa viac hotovosti. Naznačuje to, že časť pôžičiek bola určená na vytvorenie rezerv pre prípad, že by vkladatelia požiadali o vyplatenie svojich peňazí.

Silicon Valley Bank skrachovala po tom, ako nebola schopná čeliť rýchlemu a masívnemu vyberaniu peňazí klientmi, ktorí si v priebehu niekoľkých hodín vybrali desiatky miliárd dolárov.

Vklady veľkých od poklesu k rastu

Celkové vklady v amerických bankách po prudkom raste v roku 2020 a na začiatku roka 2021 spôsobeným pandemickou pomocou klesajú. Terajší obrat trendu u veľkých bánk je pozoruhodný. Nárast sa rovná približne polovici poklesu vkladov u malých bánk, čo naznačuje, že časť vybranej hotovosti mohla prejsť do fondov peňažného trhu alebo iných nástrojov.

Nie je však jasné, či presun vkladov z malých bánk bude pretrvávať. Šéf Fedu Jerome Powell v stredu uviedol, že toky vkladov v bankovom systéme sa v uplynulom týždni stabilizovali, napísala agentúra Reuters.

Viac o téme: americké banky, banková kríza, bankrot, banky, Fed, Signature Bank, Silicon Valley Bank SVB, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy