Kažimír: Všetko je pripravené (komentár)

, guvernér Národnej banky Slovenska

Sme na rázcestí, v dobrom zmysle slova.

Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku, u nás a v celej Európe. Obzvlášť preto, lebo vieme, ktorým smerom chceme ísť.

Povzbudivé je, že inflácia – pretrvávajúci prízrak – potvrdzuje trvalý ústup z predošlých vysokých úrovní. Tempo poklesu inflácie síce v tomto roku nebude také dynamické, ako v tom minulom, no ideme želaným smerom.

Tento sľubný vývoj je predzvesťou blížiacej sa zmeny. Otvára nám to dvere k prvému zníženiu sadzieb za takmer päť rokov.

Doteraz nás vysoká miera inflácie nútila byť veľmi prísni a udržiavať kľúčové úrokové sadzby na rekordných maximách. Tento príbeh sa pomaly ale isto končí.

Súčasná situácia posilnená prichádzajúcimi údajmi naznačuje, že by sme mohli začať postupne uvoľňovať opraty. Ekonomické oživenie naberá na obrátkach a v druhej polovici roka sa ešte zrýchli.

Ekonomika dosiahla pozitívny bod zlomu.

Ten automaticky neznamená koniec obozretnosti z našej strany. Aj po prvom znížení sadzieb zostane naša menová politika reštriktívna, je to potrebné. Naďalej žijeme vo svete, v ktorom o šoky nie je núdza.

Sú tu stále riziká a tie musíme aj naďalej ostro sledovať. Náhly nárast inflácie, pokles rastu svetovej ekonomiky, prípadne výrazná zmena v spotrebiteľskom správaní, nám môžu skomplikovať život.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Potrebujeme si nechať manévrovací priestor, zostať flexibilní. To nám umožní prispôsobiť našu politiku podľa potreby, pomôže nám to zmierniť negatívne vplyvy na ekonomiku.

Vo svetle zlepšujúcich sa ekonomických ukazovateľov je preto jún vhodnou príležitosťou prehodnotiť nastavenie menovej politiky.

Naším mottom zostáva flexibilita. Konáme a budeme konať na základe prichádzajúcich informácií o vývoji ekonomiky.

Prichádzajúce uvoľňovanie menovej politiky neznamená, že sa sadzby musia automaticky znižovať na každom jednom rokovaní. Smerodajný, tak ako vždy, bude budúci vývoj ekonomiky.

Povedzme si to jasne: to, čo sa bude diať v mesiacoch po júni, sa ešte len uvidí. Nebudeme sa k ničomu zaväzovať.

Zachováme si obozretnosť a pokoj, pripravení reagovať na výzvy a riziká. Toto je nevyhnutné.

Tým spôsobom zabezpečíme, aby to, čo urobíme, pomáhalo chrániť všetkých Európanov a stimulovať rast ekonomiky eurozóny.

Aby som to zhrnul: Nezaväzujeme sa k žiadnym konkrétnym krokom po júni. Obozretnosť je namieste a my si musíme zachovať flexibilitu.

Komentár bol publikovaný na webe Národnej banky Slovenska.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , inflácia , komentár , Národná banka Slovenska NBS , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy