Inflácia v Turecku sa v marci zrýchlila, prekonala hranicu 68 percent

Inflácia v Turecku zaznamenala v marci zrýchlenie nad 68 % a dosiahla tak najvyššiu úroveň za 16 mesiacov. Napriek tomu boli údaje o niečo lepšie, než očakávali analytici, ktorí počítali s prekročením hranice 69 %.

Spotrebiteľské ceny v Turecku vzrástli v marci medziročne o 68,5 % po tom, ako vo februári zaznamenali rast o 67,07 %. Znamená to najvýraznejšiu infláciu od novembra 2022. Napriek tomu je vývoj inflácie miernejší, než očakávali analytici. Tí počítali so zrýchlením miery inflácie na 69,10 %.

Výrazne sa zvýšili ceny reštauračných služieb, náklady na vzdelanie, zdravotníctvo a dopravu, ako aj ceny potravín. Z jednotlivých segmentov najprudšie vzrástli ceny v reštauráciách, hoteloch a kaviarňach, kde rast dosiahol takmer 95 %. Prudko vzrástli aj náklady na dopravu, o takmer 80 %.

Výrazný rast cien mimo oblasti potravín a energií posunul nahor aj jadrovú infláciu. Tá dosiahla v marci 75,21 %, zatiaľ čo vo februári predstavovala 72,89 %.

Situácia v Turecku však môže byť ešte zložitejšia, než uvádza štatistický úrad. Skupina nezávislých ekonómov ENAG uviedla, že ich vlastné kalkulácie poukazujú na medziročnú infláciu v Turecku až na úrovni takmer 125 %.

Viac o téme: ceny potravín , inflácia , jadrová inflácia , spotrebiteľské ceny , Turecko , zrýchlenie

Súvisiace články

Aktuálne správy