Inflácia v Spojených štátoch v marci klesla na päť percent, najnižšie za takmer dva roky

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v marci spomalil na päť percent z februárových šiestich. Miera inflácie sa tak znížila už deviaty mesiac po sebe a dostala sa najnižšie od mája 2021. Vyplýva to z stredajšej správy amerického ministerstva práce. Zníženie inflácie bolo výraznejšie, ako očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters marcovú mieru inflácie odhadovali v priemere na 5,2 percenta.

Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín a energií, sa však v marci v súlade s očakávaniami zvýšila na 5,6 percenta z februárových 5,5 percenta. To by mohlo podporiť očakávania, že americká centrálna banka (Fed) na budúci mesiac zvýši úrokové sadzby o ďalšiu štvrtinu percentuálneho bodu.

Vlani v júni sa medziročná miera inflácie v USA vyšplhala na 9,1 percenta, najvyššie od novembra 1981. Fed sa pomocou sprísňovania menovej politiky snaží dostať infláciu pod kontrolu. V marci tak zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,75 percenta až päť percent. Základná sadzba je tak najvyššie od roku 2007.

Medzimesačný rast spotrebiteľských cien v USA v marci spomalil na 0,1 percenta z februárových 0,4 percenta. Analytici medzimesačný rast cien odhadovali v priemere na 0,2 percenta.

Americký dolár v reakcii na nečakane nízku marcovú infláciu v USA výrazne oslabil. Euro si voči doláru okolo 15:00 hod. SELČ pripisovalo zhruba pol percenta na 1,0970 USD.

Viac o téme: americký dolár USD , Federálny rezervný systém Fed , inflácia , jadrová inflácia , pokles , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy