Inflácia sa už výrazne spomaľuje: Ako sú na tom však ceny potravín?

, TASR/red

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vzrástli v januári 2024 oproti decembru 2023 o 0,7 percenta. Medziročná inflácia dosiahla 3,9 percenta, tempo rastu cien spomaľovalo od marca 2023. Ešte v decembri inflácia dosahovala 5,9 percenta.

Najväčší vplyv na januárový rast inflácie malo zdražovanie potravín a nealkoholických nápojov, ktorých ceny sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 1,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Zdraželo predovšetkým ovocie, zelenina a cukor s cukrovinkami. Významnejšie stúpli tiež ceny minerálnych vôd a štiav. Ceny mäsa, ktoré má spomedzi potravín najvyššiu váhu vo výdavkoch domácností, naopak, klesli, v priemere o 1 percento.

Tempo rastu cien v medziročnom porovnaní spomaľovalo nepretržite už 11 mesiacov, aktuálne dosiahlo hodnotu 3,9 percenta. Medziročne vyššie ceny boli vo všetkých odboroch (výdavkových skupinách domácností), stále dvojciferný rast bol vo vzdelávaní a v zdravotníctve.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu v rámci medziročného porovnania mali naďalej ceny potravín s nealko nápojmi, a tiež ceny bývania a energií. Ide o dve podielovo najvýznamnejšie zložky vo výdavkoch domácností.

Medziročný pokles cien za pohonné látky sa ku koncu roka postupne zmierňoval a v januári platili spotrebitelia už len o 0,4 percenta, menej ako pred rokom.

Jadrová inflácia presahuje štyri percentá

Pri januárovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 3,9 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 4,5 percenta a čistá inflácia hodnotu 4,3 percenta.

Ako ďalej vo štvrtok informoval Štatistický úrad SR, medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,5 percenta a čistá inflácia hodnotu 0,2 percenta.

Aktuálne údaje podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka potvrdzujú očakávaný trend poklesu, ktorý by mal prevládať po väčšinu tohto roka. Budú za tým najmä vládne opatrenia, ktoré cenovým stropom na energie zabránia vzostupu najmä v celkovej inflácii.

„Celkový trend v eurozóne je však tiež klesajúci a až na niekoľko výnimiek zo segmentu potravín, vnímame dezinflačné tlaky naprieč ekonomikou,“ dodáva Boháček.

Vysoký rast cien by nás tento rok trápiť nemal

Výhľad 365.bank cieli celkovú mieru inflácie na Slovensku v národnej metodike na 2,5 percenta, čo je teda iba mierne nad inflačným cieľom. Dvojciferné úrovne, ktoré vládli počas väčšiny roku 2023, nám v tomto roku nehrozia.

„Tým, že bude inflácia takáto nízka, domácnosti budú profitovať najmä z rastu reálnych miezd, ktoré spolu s očakávaným rastom nominálnych miezd, môžu oproti minulému roku zdvojnásobiť rast ekonomiky SR,“ dodáva analytik.

Viac o téme: 365.bank , inflácia , potraviny , rast cien , Štatistický úrad SR ŠÚ , Tomáš Boháček

Súvisiace články

Aktuálne správy