Utrpeli ste pracovný úraz či chorobu z povolania? Od štátu dostanete po novom viac!

, TASR/red

Kompenzácie za bolesť či zníženie spoločenského uplatnenia po pracovných úrazoch a chorobách z povolania sa v tomto roku zvýšili o takmer desatinu.

Hodnota bodu úrazových dávok sa v roku 2024 zvýšila o 9,6 % na 28,60 eura. Oproti minulému roku ide o nárast o 2,52 eura. Informovala o tom v utorok Sociálna poisťovňa (SP). Suma za jeden bod sa určuje ako 2 percentá z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom SR za predchádzajúci kalendárny rok. Aktuálna suma tak vyplýva z priemernej mzdy za rok 2023.

Hodnota bodu je dôležitá pri určení sumy úrazových dávok - náhrady za bolesť a za sťaženie spoločenského uplatnenia. Nárok na novú hodnotu majú zamestnanci od prvého januára tohto roka, a to v dôsledku pracovného úrazu alebo pri zistení choroby z povolania. Hodnota bodu je potrebná na určenie sumy úrazových dávok. Tie sa určujú z bodového hodnotenia lekárskeho posudku a zo sumy na jeden bod.

Jednorazové úrazové dávky

Náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia sa vypláca z úrazového poistenia jednorazovo. Jej účelom je kompenzovať zníženie možnosti spoločenského uplatnenia v súvislosti s poškodením na zdraví. Poskytuje na základe lekárskeho posudku, v ktorom posudzujúci lekár bodovo ohodnotil sťaženie spoločenského uplatnenia ako stav v súvislosti s poškodením na zdraví, ktoré má preukázateľne nepriaznivé následky.

Náhrada za bolesť je rovnako jednorazová dávka vyplácaná z úrazového poistenia. Táto dávka má kompenzovať poškodené zdravie či liečbu v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Poškodenému sa poskytuje rovnako základe lekárskeho posudku, v ktorom posudzujúci lekár bodovo ohodnotil bolesť ako ujmu spôsobenú poškodením na zdraví následkom pracovného úrazu alebo choroby z povolania, jeho liečením alebo odstraňovaním následkov.

Žiadali ste niekedy o úrazové dávky?

Štát týchto úrazových dávok vypláca mesačne stovky. Podľa štatistík Sociálnej poisťovne boli len za prvé dva mesiace tohto roka vyplatené v 1289 prípadoch. Priemerná výška vyplatenej úrazovej dávky v tomto období predstavovala 1788,11 eura.

Viac o téme: rast , Sociálna poisťovňa SP , úraz , úrazové dávky , úrazové poistenie

Súvisiace články

Aktuálne správy