Finančný cyklus na Slovensku sa v súčasnosti nachádza vo fáze ochladenia. Dlh súkromného sektora v pomere k výkonu ekonomiky sa znižuje. Ochladenie je hlavne vo finančnom sektore, kým ekonomika a pracovný trh majú stabilný vývoj. Konštatovala to Národná banka Slovenska (NBS) v aktuálnom makroprudenciálnom komentári k decembru tohto roka.
„Dopyt po úveroch ostáva mierny, úvery domácnostiam však už ďalej nespomaľujú. Ľudí od výraznejšieho zadlžovania odrádzajú predovšetkým zvýšené úroky,“ priblížila centrálna banka s tým, že prílev nových hypoték už ďalej nespomaľuje a spotrebiteľské úvery medziročne stúpli.
Rast úverov podnikom sa podľa NBS od leta stabilizoval a v rámci EÚ patrí medzi tie rýchlejšie. Ich úrokové sadzby rástli len pozvoľna. Ceny nehnuteľností sú medziročne nižšie o desatinu, ich pokles je však už miernejší, ako na prelome rokov. Zisk bánk medziročne stúpol, najmä v dôsledku nárastu čistých úrokových príjmov. Ich kapitálová primeranosť sa zvýšila nad 20 %.
„V tejto fáze finančného cyklu preto nie je potrebné ďalšie zvýšenie miery proticyklického kapitálového vankúša. Na druhej strane nie sú dôvody tento kapitálový vankúš ani znížiť, keďže riziká naakumulované v portfóliách bánk v minulých rokoch ostávajú prítomné,“ zhodnotila centrálna banka. Podiel zlyhaných úverov sa podľa nej zásadne nemenil a tvorba opravných položiek ostáva na predpandemickej úrovni.
NBS nevidí ani v nasledujúcom štvrťroku potrebu zmeny proticyklického kapitálového vankúša, ktorý je v súčasnosti na úrovni 1,5 %. „V nasledujúcom období sa dá očakávať, že finančný cyklus ostane vo fáze ochladenia. Tá sa bude prejavovať miernym rastom úverov a nižšou ochotou zadlžovať sa. Trend ochladzovania by však už nemal byť tak výrazný ako v uplynulých štvrťrokoch,“ predpokladá centrálna banka. Podnetom pre rozpúšťanie vankúša by boli podľa nej zvýšené straty z úverov, ktoré by si vyžiadali tvorbu opravných položiek nad úrovňou ich bežnej tvorby.