Európska centrálna banka nalieha na rakúsku RBI: Má zrýchliť obmedzovanie aktivít v Rusku

Rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International (RBI) očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) ju v blízkej budúcnosti vyzve, aby svoje podnikateľské aktivity v Rusku obmedzovala rýchlejším tempom. Informuje správa agentúry APA. 

Hovorca RBI vo štvrtok oznámil, že skupina má k dispozícii aktuálny návrh výzvy zo strany ECB, na základe ktorej by mal objem úverov poskytnutých klientom jej ruskej dcéry, spoločnosti AO Raiffeisenbank, do roku 2026 klesnúť až o 65 % v porovnaní s koncom tretieho štvrťroka 2023. RBI by mala tiež výrazne obmedziť medzinárodné platby z Ruska. 

Požiadavky navrhnuté ECB idú výrazne nad rámec vlastných plánov RBI na ďalšie obmedzenie jej obchodných aktivít v Rusku a mohli by mať negatívny vplyv na možnosti skupiny vo vzťahu k predaju jej ruskej dcéry, dodal hovorca.

RBI je najväčšou západnou bankou, ktorá má stále zastúpenie v Rusku. Skupina tvrdí, že sa od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 usiluje o odčlenenie, prípadne predaj svojich ruských aktív, opakovane však upozorňovala, že proces je veľmi komplikovaný a časovo náročný. RBI dosiahla v Rusku v roku 2023 prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti zisk 1,3 miliardy eur. V krajine vlani zamestnávala 9942 ľudí v 490 pobočkách.

Viac o téme: banky , Európska centrálna banka ECB , obmedzenia , Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy