Ukrajinské poľnohospodárstvo po invázii utrpelo straty takmer 38 miliárd dolárov

Ukrajinský sektor pôdohospodárstva utrpel po ruskej vojenskej invázii priame a nepriame straty takmer 38 miliárd dolárov. Podľa agentúry Reuters to uvádza analýza Kyjevskej ekonomickej školy (KSE). Ukrajina je veľký svetový pestovateľ a vývozca obilia, ale na veľkej časti jej južných, východných a severných území sa už vyše roka bojuje alebo sú okupované.

Analytici KSE použili údaje zo štatistického úradu, z ministerstva pôdohospodárstva, Svetovej banky, satelitné zábery a údaje firiem. Zistili, že priame straty ukrajinského poľnohospodárskeho sektora dosiahli k 1. januáru tohto roka približne 7,8 miliardy dolárov.

V údaji sú zahrnuté straty zo zničeného zariadenia za 3,8 miliardy dolárov, 1,2 miliardy dolárov za zničenú silu a 1,9 miliardy za zničené poľnohospodárske produkty. Nepriame dopady, vrátane strát zo straty produkcie a vývozu, vyšších výrobných nákladov a nákladov na sanáciu poškodenej pôdy, KSE odhaduje na zhruba 30 miliárd dolárov.

Ukrajina prudko obmedzila osevnú plochu

Ozimou pšenicou tento rok pre ruskú inváziu osiala približne 3,8 milióna hektárov oproti viac ako šiestim miliónom hektárov v roku 2022. Úroda pšenice na Ukrajine klesla v roku 2022 na 20,2 milióna ton z 32,2 milióna ton v roku 2021. Celková produkcia obilia klesla na približne 54 miliónov ton z rekordných 86 miliónov v roku 2021. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že úroda obilia môže v roku 2023 klesnúť na 49,5 milióna ton a podľa analytikov by úroda mohla klesnúť na 35 až 40 miliónov ton.

České ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje dodávku traktorov Zetor a ďalších poľnohospodárskych strojov na Ukrajinu. Od začiatku vojny odoslalo v spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv na Ukrajinu vyše 120 ton potravín za takmer desať miliónov Kč.

Viac o téme: poľnohospodárstvo , produkcia , strata , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy