Dolár mierne oslabuje voči euru, investori čakajú na nové údaje zo Spojených štátov

Americký dolár v pondelok mierne oslabuje voči euru. Investori čakajú na nové ekonomické údaje, vďaka ktorým by si mohli urobiť lepšiu predstavu ohľadom budúceho vývoja úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Jednotná európska mena si okolo 17:30 hod. SELČ voči doláru pripisovala necelé dve desatiny percenta a pohybovala sa v tesnej blízkosti 1,0855 USD.

Americké ministerstvo práce v stredu zverejní údaje o marcovom vývoji inflácie v Spojených štátoch. Vo februári medziročný rast spotrebiteľských cien v USA prekvapivo zrýchlil na 3,2 percenta z januárového tempa 3,1 percenta.

Piatková správa o prekvapivo priaznivom vývoji trhu práce v USA prinútila finančné trhy znížiť stávky na to, že americká centrálna banka (Fed) v júni začne znižovanie úrokových sadzieb.

Naposledy Fed úroky zvýšil vlani v júli

Predvlani v marci Fed spustil zvyšovanie úrokov s cieľom zabezpečiť pokles inflácie. Jeho základná sadzba odvtedy stúpla o viac než päť percentuálnych bodov. Naposledy Fed úroky zvýšil vlani v júli. Základná sadzba sa odvtedy nachádza v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov.

Investori teraz čakajú aj na štvrtkové zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB). Predpokladá sa, že ECB opäť ponechá svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 4,5 percenta.

Viac o téme: Americká centrálna banka (Fed) , americký dolár USD , euro , meny , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy