Dobré správy: Inflácia na Slovensku výrazne spomaľuje, ceny rástli najpomalšie za takmer tri roky!

, Redakcia

Rast spotrebiteľských cien na Slovensku, ako aj v eurozóne sa výrazne spomaľuje. Na Slovensku sme sa dokonca dostali na úrovne, na ktorých sme infláciu štandardne videli aj roky pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

Zdražovanie sa po dvoch extrémnych rokoch vracia aj na Slovensku do štandardnejších koľají. Podľa predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat sa pritom v samotnom marci dokonca ceny na Slovensku vôbec nezmenili. Medziročne tak inflácia inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) u nás spomalila z februárových 3,8 percenta už len na 2,5 percenta.

Ide pritom o najpomalší rast spotrebiteľských cien na Slovensku od júna 2021, kedy rovnako harmonizovaná inflácia dosiahla 2,5 percenta. Za pripomenutie tiež stojí, že vyššiu infláciu sme na Slovensku zažívali napríklad aj po väčšinu roka 2018, ale aj v roku 2019 a začiatkom roka 2020.

Zaznamenali ste v posledných mesiacoch pri svojich nákupoch spomalenie rastu cien?

Prudký rast cien sa v Európe a aj na Slovensku naštartoval najmä po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu a začiatku vojny. Postupne sa medziročná harmonizovaná inflácia vyšplhala až na vrchol vo februári 2023 na úrovni 15,4 percenta. Odvtedy kontinuálne klesá už 13 mesiacov v poradí.

Môže za to samozrejme aj bázický efekt, keďže rast cien v minulom roku dosahoval extrémne výšky. Pozitívnou správou však je, že štatistici aj na medzimesačnej báze zaznamenávajú cenovú stagnáciu. Ceny tak v marci oproti februáru síce neklesli, ale ani sa ďalej nezvyšovali.

Inflácia v eurozóne spomaľuje

Spomaľovanie rastu cien na medziročnej báze pritom Eurostat zaznamenal aj v eurozóne ako celku. Harmonizovaná inflácia totiž podľa predbežných údajov v zoskupení krajín platiacich eurom klesla z februárových 2,6 percenta na 2,4 percenta v marci. Spomaľovanie rastu cien k cieľovej úrovni dvoch percent pritom môže byť predzvesťou blížiaceho sa znižovania úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky a následne aj v samotných bankách na Slovensku.

Slovensko si pritom v marci polepšilo aj v porovnaní s ostatnými členmi eurozóny. Rast cien u nás totiž podľa štatistikov už zďaleka nepatrí k tým najvyšším. V treťom mesiaci tohto roka totiž najrýchlejšie ceny rástli v Chorvátsku, medziročne o takmer 5 percent. Výrazne vyššiu infláciu dokonca Eurostat zaznamenal aj v susednom Rakúsku na úrovni 4,2 percenta.

Viac o téme: Eurostat , eurozóna , harmonizovaná inflácia , harmonizovaný index spotrebiteľských cien HICP , inflácia , rast cien

Súvisiace články

Aktuálne správy