Do švajčiarskeho Davosu smeruje Zelenskyj, Bill Gates aj Fico! Slovenský premiér vystúpi s prejavom

, Redakcia/ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zakladateľ Microsoftu Bill Gates, vývojár populárneho chatbota ChatGPT Sam Altmann, ale aj slovenský premiér Robert Fico. To je len vzorka účastníkov, ktorých organizátori očakávajú na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Premiér Fico avizuje aj verejné vystúpenie a maratón stretnutí.

Svetové ekonomické fórum (WEF) v Davose sa začína už v pondelok. V centre pozornosti zástupcov vlád viac ako sto krajín, dôležitých medzinárodných organizácií a vyše 1000 predstaviteľov súkromného sektora aj akademickej sféry budú vojna medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas, vojna na Ukrajine či ekonomické témy ako inflácia a technologické zmeny.

Slovenský premiér Robert Fico avizuje svoju účasť na fóre v stredu.

„Vo švajčiarskom Davose má okrem verejného vystúpenia k téme trhu práce a legálnej migrácie čaká maratón bilaterálnych stretnutí s viacerými premiérmi a prezidentmi, ale to tu na Slovensku média absolútne nezaujíma, dôležitý je zrazený semafor v Dúbravke a môj najluxusnejší byt na svete,“ vyhlásil vo videu na sociálnej sieti Fico.

Hovoriť sa bude o obnovení dôvery

Tohtoročné zasadnutie sa uskutoční „v najzložitejšom geopolitickom a ekonomickom kontexte za posledných niekoľko desaťročí“, je presvedčený prezident WEF Börge Brende. Stretnutie si aj preto zvolilo moto „obnovovanie dôvery“.

V posledných rokoch sa podľa agentúr zdalo, že WEF trochu stratilo na význame. Na zozname účastníkov chýbali naozaj veľké mená, ako napríklad americký prezident. Tento rok je to ale inak.

Prispeje podľa vás tohtoročné fórum v Davose k rozvoju globálnej ekonomiky?

Do Davosu príde tesne po voľbách na Taiwane čínsky premiér Li Čchiang, ktorý bude najvyššie postaveným čínskym predstaviteľom od roku 2017, keď sa stretnutia zúčastnil prezident Si Ťin-pching. Prítomný bude aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nový prezident Argentíny Javier Milei alebo americký minister zahraničia Antony Blinken.

Prvýkrát od vypuknutia vojny na Ukrajine príde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v minulosti účastníkov oslovoval iba prostredníctvom videoposolstva. Zo zástupcov biznisu sa očakáva napríklad zakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo vývojár populárneho chatbota ChatGPT Sam Altmann.

Viac o téme: Bill Gates , Davos , Emmanuel Macron , globálna ekonomika , Robert Fico , Sam Altman , Svetové ekonomické fórum WEF , Volodymyr Zelenskyj

Súvisiace články

Aktuálne správy