Častý terč politikov s dôverou státisícov pracujúcich: Akých bolo 20 rokov s druhým pilierom?

, Redakcia

Základy druhého piliera boli položené pred dvomi dekádami, dnes si tu sporí na dôchodok takmer 70 percent pracujúcej populácie. Počas dvadsiatich rokov si druhý pilier prešiel viacerými zmenami. Posledná z nich priniesla sporiteľom zníženie povinných odvodov s účinnosťou od začiatku tohto roka.

Zákon o starobnom dôchodkovom sporení bol schválený v januári 2004. Ako ďalej pripomína Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS), je základom slovenského novodobého dôchodkového systému, ktorý zaviedol aj druhý pilier, čiže kapitalizačné dôchodkové sporenie.  

Zákon stanovil právny rámec pre druhý pilier, čo zahŕňa aj ustanovenie regulačného orgánu, zriadenie dôchodkových správcovských spoločností, vzdelávanie finančných poradcov a sprostredkovateľov a vytvorenie technologickej a administratívnej infraštruktúry.  

Za dvadsať rokov prešiel tento zákon spolu 53 úpravami, či už to boli kľúčové novelizácie alebo technické zmeny. „V súčasnosti si v druhom pilieri sporí vyše 70 percent pracujúcej populácie, na Slovensku pôsobí päť dôchodkových správcovských spoločností a zhodnocujú úspory vo výške viacej ako 14 miliárd eur,“ informuje asociácia.

Pre sporiteľov je dôležitá výkonnosť fondov

Počínajúc právnou úpravou a vznikom fondov v roku 2005 bolo zhodnotenie úspor v garantovaných fondoch 1,05 až 1,88 percenta ročne, v negarantovaných fondoch 2,6 až 10,18 percenta ročne.

V minulom roku výkonnosť fondov s jedinou výnimkou dosiahla kladné čísla. Kým dlhopisové fondy sa zhodnotili medzi 2,69 až 5,75 percenta (vynímajúc fond s negatívnou výkonnosťou – 1,83 percenta), indexové fondy narástli o 17,45 až 19,58 percenta. Počet nových sporiteľov od roku 2015 medziročne kontinuálne rastie.

„Prvý a druhý  pilier sú dizajnované tak, aby sa navzájom dopĺňali. Všetci pracujúci by mali byť v solidárnom aj v zásluhovom pilieri. Tým sa rozkladajú riziká spojené s vyplácaním budúcich dôchodkov,“ vysvetľuje predseda ADSS Miroslav Kotov.

Šéf asociácie zároveň dodáva, že podiel dôchodcov v spoločnosti dlhodobo rastie, ľudia budú žiť dlhšie a pracujúcich nebude pribúdať takým tempom, aby si prvý, priebežne platený pilier dokázal udržať dnešnú štedrosť.

Udrží si podľa vás druhý pilier stabilnú pozíciu v dôchodkovom systéme aj v ďalších rokoch?

Dlhodobá stabilita dôchodkového systému si podľa asociácie vyžaduje posilňovanie sporiacej schémy. „Odborné medzinárodné štúdie považujú za najudržateľnejšie dôchodkové systémy so silnou sporiacou schémou. Robustný a stabilný druhý pilier dokáže znížiť tlak na verejné financie v časoch, keď sa naplno prejaví demografická kríza,“ dodáva ADSS.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Zástupcovia dôchodkových správcovských spoločností sa zároveň prihovárajú za väčšiu stabilitu systému. „Zákon o starobnom dôchodkovom sporení v roku 2004 posunul slovenský dôchodkový systém na úroveň zahraničných štandardov. Bol nevyhnutnou zmenou z hľadiska demografického vývoja aj udržateľnosti verejných financií. Z hľadiska politických zásahov nemožno povedať, že išlo o úplne stabilný vývoj druhého piliera," uvádza člen predsedníctva ADSS Matej Varga.

Zároveň je však presvedčený, že druhý pilier má už pevné miesto v našom dôchodkovom systéme a že si zaslúži stabilnejšiu budúcnosť. 

Nový rok priniesol opäť ďalšie zmeny

Doterajší vývoj, ako už bolo spomínané, sa za veľmi stabilný považovať nedá. Poslednými zmenami si pritom druhý pilier prešiel len nedávno. S príchodom nového roka sa do praxe dostala aj jedna zo zásadných zmien presadená novou vládou Roberta Fica.

Sporiteľom v druhom pilieri už na ich osobné dôchodkové účty odchádzajú nižšie odvody z ich príjmov, a to vo výške 4 percentá. Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že zníženie odvodov by v budúcnosti mal vykompenzovať vyšší dôchodok z prvého piliera. Viac si o posledných zmenách môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: ADSS , dôchodcovia , dôchodkové sporenie , dôchodky , druhý pilier , Miroslav Kotov , odvody , Robert Fico

Súvisiace články

Aktuálne správy