Do druhého piliera si už sporíme menej: Vykompenzuje to v budúcnosti dôchodok z prvého piliera?

, Redakcia

S príchodom nového roka sa do praxe dostáva aj jedna zo zásadných zmien presadená novou vládou Roberta Fica. Sporiteľom v druhom pilieri už na ich osobné dôchodkové účty budú odchádzať nižšie odvody z ich príjmov, a to vo výške 4 percentá. Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že zníženie odvodov by v budúcnosti mal vykompenzovať vyšší dôchodok z prvého piliera.

Doterajšia sadzba príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v druhom pilieri vo výške 5,5 percenta sa v roku 2024 mení na 4 percentá. Vyplýva to z tzv. zákona lex konsolidácia, ktorý bol po schválení v Národnej rade SR a podpise prezidentkou Zuzanou Čaputovou publikovaný s účinnosťou od 1. januára 2024 v Zbierke zákonov SR.

Ako ďalej informuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, zmena v sadzbe príspevkov na starobné dôchodkové sporenie znamená, že od 1. januára 2024 majú zamestnávatelia za zamestnanca odvádzať poistné do druhého dôchodkového piliera vo výške 4 percentá jeho vymeriavacieho základu, čiže hrubej mzdy.

Primerane tomu sa však upravuje aj znižovanie sumy starobného dôchodku z I. piliera.

„V praxi to znamená, že sporiteľom, ktorým sa pre nižšiu sadzbu príspevkov postúpia do ich dôchodkovej správcovskej spoločnosti príspevky v nižšej sume, sa bude aj starobný dôchodok z I. piliera, na ktorý im v budúcnosti vznikne nárok, znižovať o menšiu pomernú časť, t. j. bude priznaný vo vyššej sume,“ upozorňuje Martin Kontúr.

Peniaze vláda potrebuje na vyplácanie rodičovských dôchodkov

Kabinet Roberta Fica sa rozhodol znížením odvodov do druhého piliera financovať ďalšie vyplácanie rodičovských dôchodkov. Odvod sporiteľov na ich osobný účet mal pritom pôvodne postupne narásť na 6 percent z hrubej mzdy, napokon však bude len v spomínanej výške 4 percentá.

Zníženie povinného odvodu do dôchodkového sporenia tak budúcich penzistov pripraví o tisíce eur vlastných úspor na dôchodok. Podľa modelových prepočtov, o ktorých sme už informovali, len touto zmenou môžu prísť až o tretinu dôchodku vyplácaného z druhého piliera.

Vláda zároveň so znížením odvodu do druhého piliera na druhej strane zvyšuje aj mieru náhrady z prvého piliera. Budúci penzisti by tak mali dostávať z prvého piliera viac ako doteraz.

Bude podľa vás v budúcnosti v priebežnom prvom pilieri dostatok zdrojov na výplatu dôchodkov?

V akej kondícii bude priebežný prvý pilier o niekoľko desiatok rokov je však ťažké odhadnúť. Správcovia dôchodkových úspor upozorňujú, že vzhľadom na očakávaný vývoj bude mať aj prvý pilier svoje problémy. 

„Dôchodkové výdavky prvého piliera prudko rastú a už dnes prekračujú jeho príjmy. Táto situácia sa bude pod vplyvom demografických zmien už iba zhoršovať. Počet dôchodcov dlhodobo rastie, pracujúci však nebudú pribúdať takým tempom, aby si prvý priebežne platený pilier dokázal udržať dnešnú štedrosť,“ upozornila koncom minulého roka Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Do druhého dôchodkového piliera si ku koncu vlaňajšieho novembra odvádzalo príspevky takmer 1,8 milióna sporiteľov.

Viac o téme: Asociácia dôchodkových správcovských spoločností , dôchodky , druhý pilier , Martin Kontúr , rodičovský dôchodok , Sociálna poisťovňa SP , vymeriavací základ

Súvisiace články

Aktuálne správy