Banky, daniari aj operátori varujú: Pre tieto chyby môžete prísť o peniaze!

Akým spôsobom chránite svoje peniaze? Mnohí ľudia kvôli základnej chybe prichádzajú o svoje úspory a pritom by sa tomu dalo ľahko zabrániť. Stačí, aby ste nenaleteli podvodníkom, ktorí to na nás neustále skúšajú.

Na prvý pohľad sa niektoré podvody môžu javiť ako skutočná správa od banky, telekomunikačného operátora, Slovenskej pošty alebo dokonca finančnej správy. V skutočnosti si ale treba všímať rôzne detaily, ktoré vám napovedia, že vás chce niekto oklamať a obrať o peniaze. Jednotlivé inštitúcie o tom pravidelne informujú a varujú svojich klientov.

Najnovšie o podvodoch opäť informuje finančná správa. Podvodníci sa snažia oklamať daňovníkov tak, že im posielajú falošné upozornenie na nárok vrátenia finančných prostriedkov.

„Finančná správa apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať. Neznámy odosielateľ v mene Finančnej správy rozposiela daňovníkom email, v ktorom ich informuje, že majú nárok na vrátenie dane vo výške 425,58 EUR. FS vyzýva verejnosť, aby na takéto emaily nereagovali, neklikali na priložené linky a nevypĺňali žiadne „registrácie ani žiadosti“ a obrátili sa na políciu. Žiadne takéto emaily FS nerozposiela,“ píše sa v ozname.

Finančná správa podvod
Ukážka podvodného e-mailu. Foto: finančná správa

Pozor na falošný internet banking

Podvodníci to často skúšajú cez rôzne banky. Zväčša vytvoria falošnú stránku imitujúcu internet banking danej banky. Podvodné linky sú posielané e-mailom alebo SMS správou. Ich cieľom je získať vaše prihlasovacie údaje alebo údaje o karte. To následne môžu zneužiť na to, aby vás okradli, pričom neraz ide aj o poriadne vysoké čiastky. Na túto problematiku pravidelne upozorňujú všetky slovenské banky.

„Pamätaj, že v 365-ke našich klientov nikdy nežiadame o odblokovanie či aktualizáciu údajov v internet bankingu cez rôzne odkazy zaslané emailom alebo SMS-kou. Taktiež od teba nikdy nepýtame údaje o tvojej karte. Tie predsa ako tvoja banka už vieme,“ varuje 365.bank.

Stali ste sa už niekedy obeťou takýchto podvodníkov?

O svoje peniaze môžete prísť aj nainštalovaním podvodnej aplikácie. „V online priestore je nový typ podvodu, ktorý vás môže obrať o vaše súkromie, ale aj financie. Finanční podvodníci vyvinuli nebezpečný malvér, teda škodlivý softvér, ktorý si môžete do mobilu stiahnuť spolu s falošnou aplikáciou z obchodu Google Play. Po stiahnutí aplikácie a následným potvrdením rôznych oprávnení, umožníte podvodníkom neobmedzený prístup k svojmu mobilnému zariadeniu,“ informuje VÚB banka.

čsob podvodná správa
Nereagujte ani na podobné správy. Foto: Facebook/ČSOB

Na podvody upozorňuje aj pošta

Podvodníci často zneužívajú aj meno Slovenskej pošty. Možno vám už niekedy prišla správa v znení, že vám váš balík nemohol byť doručený kvôli chýbajúcej adrese. Ide o jeden z najznámejších typov podvodov.

„Odosielateľ používa zdeformované logo Slovenskej pošty a od adresátov pýta poplatok za doručenie zásielky. Ich odosielateľom nie je Slovenská pošta, a preto by ste nemali na takéto maily reagovať. V prípade, že ste na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím Vám bola spôsobená škoda, odporúčame Vám obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní,“ odporúča pošta.

Na ich oficiálnej stránke dokonca nájdete aj kompletný prehľad príkladov, akými to podvodníci na Slovákov skúšajú. Prezrite si všetky ukážky, aby ste sa v budúcnosti ochránili pred tým, aby ste prišli o svoje peniaze.

Skúšajú to aj cez mobilných operátorov

Nielen finančná správa, banky alebo pošta – aj telekomunikační operátori pravidelne varujú svojich zákazníkov. Napríklad Orange radí, ako nenaletieť podvodníkom. „Pri zmeškaných hovoroch nevolajte späť na neznáme čísla, neodpovedajte na podozrivé správy a neklikajte na linky v nich. Nikdy nezdieľajte svoje overovacie kódy aplikácií s inými osobami. Zvážte každú podozrivo výhodnú, zväčša časovo obmedzenú ponuku a overte si jej platnosť cez oficiálne komunikačné kanály jej poskytovateľa,“ radí na svojom webe.

„Slovak Telekom nikdy nežiada osobné alebo prihlasovacie údaje svojich zákazníkov prostredníctvom elektronickej pošty. Neodpovedajte na e-maily, v ktorých by od vás ktokoľvek, vrátane osôb vydávajúcich sa za zamestnancov Slovak Telekom, žiadal o poskytnutie osobných informácií, prístupových údajov (napr. login a heslo do schránky elektronickej pošty). O akýchkoľvek pokusoch o získanie vašich údajov bezodkladne informujte Slovak Telekom,“ upozorňuje aj Telekom.

Naozaj si dávajte veľký pozor na to, kam klikáte a čomu uveríte. Nikdy nikomu nedávajte údaje o karte, ani v prípade predaja cez internet. V súčasnosti stačí aj malá nepozornosť a vy môžete prísť o svoje úspory.

Viac o téme: banky , Finančná správa FS , peniaze , podvod , podvodné správy , Slovenská pošta , telekomunikační operátori

Súvisiace články

Aktuálne správy