Americké akcie uzavreli obchodovanie takmer bez zmien: Čaká sa na rozhodnutie Fedu

Akcie v Spojených štátoch uzavreli dnešné obchodovanie takmer bez zmeny, investori čakajú na stredajšie rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) o nastavení úrokových sadzieb. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,02 percenta a zakončil obchodovanie na 34.624,30 bodu. Širší index S & P 500 stúpol o 0,07 percenta na 4453,53 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,01 percenta na 13.710,24 bodu.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že Fed v stredu ponechá základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta. Investori budú pozorne sledovať následnú tlačovú konferenciu šéfa Fedu Jeroma Powella, aby si urobili lepšiu predstavu o ďalšom vývoji menovej politiky v USA.

„Powell môže svojimi komentármi odštartovať (na akciovom trhu) pohyby oboma smermi a nikto nechce zistiť, že stojí na zlej strane,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Peter Tuz zo spoločnosti Chase Investment Counsel. „Najlepšia stratégia pre nasledujúce dni je vyčkávať, ako sa situácia vyvinie,“ dodal.

Na devízovom trhu dnes americký dolár mierne oslaboval voči košu hlavných mien. Euro si okolo 22: 00 SELČ voči doláru pripisovalo zhruba štvrť percenta na 1,0685 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal zhruba 0,2 percenta a nachádzal sa blízko 105,1 bodu.

Burza v New Yorku. Foto: SITA/AP

Rozhodnutie o nastavení menovej politiky tento týždeň oznámia tiež centrálne banky v Británii a Japonsku. Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,50 percenta. Naznačila však, že toto zvýšenie by mohlo byť posledné.

Viac o téme: akcie, Fed, investori, investovanie, obchodovanie, USA

Súvisiace články

Aktuálne správy