Ako sa darilo slovenským investorom v posledných rokoch? Ani dvojciferný výnos infláciu neporazil!

, Redakcia

Na Slovensku sme už rok a pol svedkami vysokého cenového rastu. Viac ako inokedy sa tak hovorí o investovaní, ktoré môže z dlhodobého hľadiska straty z inflácie znížiť, alebo ju v niektorých prípadoch aj poraziť. 

Analytička WOOD & Company Eva Sadovská sa pozrela na to, ako priemerný slovenský investor zhodnocoval svoje investície od roku 2017 do konca tretieho kvartálu tohto roka, či dokázal “konkurovať” inflácii, ale aj typom fondov, ktoré ostali v pluse napriek poslednému turbulentnému obdobiu.

Analýza vychádza z indexu slovenského investora, zostaveného z dát 100 najväčších podielových fondov v rebríčku Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Pri výpočte indexu sú sledované nielen výnosy fondov, ale aj ich váhy, a to podľa veľkosti fondu na základe objemu investovaných zdrojov. Index je prepočítavaný na kvartálnej báze, pričom počiatočná hodnota indexu 100 je k 1. januáru 2017.

Ku koncu septembra tohto roka bola hodnota indexu na úrovni 115,3 bodu. Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 15,3 percenta.

„Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci tretieho štvrťroka 2023 hodnotu 11,53 tisíca eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 40,5 percenta,“ konštatuje Eva Sadovská.

Počas analyzovaného obdobia, teda za 6 rokov a 9 mesiacov, bola výnosnosť podielových fondov a  hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä vypuknutím pandémie COVID-19 na jar 2020, vojnového konfliktu na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022. Index tak z hodnoty 108,2 poklesol na 99,8 na začiatku roka 2020. Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 ku koncu roka 2021. Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na úroveň 109,3 k tretiemu kvartálu 2022. V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný nárast na 116,2 v polovici tohto roka. Počas posledného analyzovaného štvrťroku tohto roka ale opäť mierne poklesol na 115,3 bodu.

Investovanie je behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosnosť musíme podľa Evy Sadovskej pozerať minimálne v horizonte troch, alebo ideálne aspoň piatich rokov. „Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine. Vojnou a krízou ovplyvnená nižšia hodnota indexu ale počas roka 2022, a ani počas prvých troch kvartálov roka 2023, na rekordne vysokú infláciu nestačila,“ dodáva Sadovská. 

Najväčšiu váhu v indexe slovenského investora na úrovni 42 percent mali ku koncu septembra zmiešané fondy. Nasledovali akciové fondy a realitné fondy s podielmi na úrovni 28 a 23 percent. Dlhopisové fondy mali váhu 5 percent a fondy krátkodobých investícií 2 percentá.

Najvyššiu výnosnosť pritom dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom od roku 2017 do 30. septembra tohto roka na úrovni 49,6 percenta. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 6,2 percenta p.a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 28,6 percenta a ročný výnos 3,8 percenta p.a. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 4,2 percenta, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 0,6 percenta p.a. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 3,3 percenta (anualizovaný 0,5 percenta p.a.). Dlhopisové fondy vykázali stratu. 

Viac o téme: Eva Sadovská , inflácia , investičné portfólio , investovanie , Slovenská asociácia správcovských spoločností SASS , Wood & Company

Súvisiace články

Aktuálne správy