Akcie v USA oslabli: Údaje o silnom trhu práce viedli k výpredaju

Americké akcie dnes oslabili. Údaje o silnom trhu práce zvýšili výnosy pri dlhopisoch vlády Spojených štátov a vyvolali obavy, že americká centrálna banka (Fed) bude agresívne zvyšovať úrokové sadzby. To viedlo k rozsiahlemu výpredaju akcií.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 1,07 percenta a zakončil obchodovanie na 33.922,26 bodu. Širší index S & P 500 klesol o 0,79 percenta na 4411,59 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,82 percenta na 13.679,04 bodu.

Štatistiky okrem iného ukázali, že počet zamestnancov v americkom súkromnom sektore v júni vzrástol oveľa viac, ako sa očakávalo. To indikuje, že trh práce má napriek inflácii pevné základy. Mzdy v americkom súkromnom sektore minulý mesiac vzrástli najvýraznejšie od februára 2022, informovala organizácia ADP.

Trh čaká na piatkovú štatistiku o vývoji nezamestnanosti

Trh čaká na piatkovú štatistiku o vývoji nezamestnanosti v Spojených štátoch. Ekonómovia podľa ankety agentúry Reuters očakávajú, že americká ekonomika v júni vytvorila asi 225.000 nových pracovných miest. U miery nezamestnanosti predpovedajú pokles na 3,6 percenta.

„Na trhu práce nevidíme žiadne oslabenie,“ konštatoval Brad McMillan, ktorý je investičným riaditeľom spoločnosti Commonwealth Financial Network. „Fed sa nemusí o trh práce obávať. Keď sa pozriete na ich mandát, nemajú dôvod nepokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb a ešte nejaký čas ich dvíhať, „dodal.

práca, zamestnanie
Ilustračná foto: unsplash.com/Alex Kotliarskyi

Väčšina investorov sa prikláňa k tomu, že americká centrálna banka (Fed) na júlovom zasadnutí zvýši základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Akcie ropnej spoločnosti Exxon Mobil dnes klesli o 3,7 percenta. Firma predtým naznačila, že jej prevádzkový zisk v druhom štvrťroku prudko klesol pre nižšie ceny zemného plynu a slabšie marže pri rafinérii ropy.

Na devízových trhoch dnes oslabil dolár. Investori sa odvracali od rizikových aktív, a tak posilnil japonský jen. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 21: 50 odpisoval 0,2 percenta na 103,14 bodu. Euro voči doláru vykazovalo rast o 0,3 percenta na 1,0887 USD. K jenu dolár klesal o 0,4 percenta na 144,09 jenu. Jednotná európska mena k jenu strácala 0,1 percenta na 156,87 jenu.

Viac o téme: akcie , Americká centrálna banka , dlhopisy , nezamestnanosť , trh , trh práce , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy