Tankujete benzín? Správy z čerpacích staníc vás potom moc nepotešili!

, Redakcia

Ceny benzínu a nafty sa na záver minulého roka vydali úplne opačným smerom. Kým nafta zlacnela, priemerné ceny benzínov na slovenských pumpách pokračovali už druhý týždeň v zdražovaní.

Posledný, 52. vlaňajší týždeň, priniesol podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR na čerpacích staniciach na Slovensku celkom prekvapivý vývoj. Ceny tradičných motorových palív sa totiž vyvíjali úplne opačne. Motorová nafta bola po zlacnení najlacnejšia od druhej polovice júla, benzín bol napriek zdraženiu ešte stále najlacnejší od mája minulého roka.

Priemerná cena za liter 95-oktánového benzínu natural pritom podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v poslednom týždni vlaňajška 1,551 eura za liter. Medzitýždenne tak zdražel o 1,4 percenta, teda o 0,022 eura za liter. Podobne sa vyvíjala aj cena drahšieho 98-oktánového benzínu natural, ktorá medzitýždenne stúpla o 1,2 percenta, teda o 0,02 eura, na 1,726 eura za liter.

Cena motorovej nafty na čerpacích staniciach po Slovensku sa v poslednom týždni minulého roka naopak znížila. Motoristi totiž v priemere za liter paliva zaplatili 1,503 eura, čo oproti predchádzajúcemu týždňu znamenalo pokles o 1,2 percenta, resp. o 0,018 eura za liter.

Zdražovali aj alternatívne plynové palivá

Zdražovaniu sa však okrem benzínov v poslednom minuloročnom týždni nevyhli ani alternatívne plynové palivá. Týka sa to najmä skvapalneného zemného plynu LNG, miernejšie nárasty však vykázali podľa štatistikov aj ceny skvapalneného ropného plynu LPG a stlačeného zemného plynu CNG.

Cena za kilogram LNG pritom v priemere medzitýždenne stúpla až o vyše 2 percentá, teda o 0,034 eura, na 1,697 eura. Priemerná cena za kilogram CNG sa zvýšila o 0,1 percenta, teda o 0,002 eura, na 1,652 eura a priemerná cena za liter LPG sa zvýšila o 0,1 percenta, teda o 0,001 eura, na 0,708 eura.

Čaká nás stabilizácia?

Ceny pohonných látok na slovenskom trhu by sa však podľa analytika investičnej platformy XTB Mareka Nemkyho mohli už v prvom tohtoročnom týždni stabilizovať. Ceny ropy Brent totiž mierne klesli, hoci pretrváva ich vyššia volatilita z dôvodu pokračujúcej krízy v Červenom mori.

Proti ich rastu však pôsobia najmä dáta z Ameriky, kde informácie o zásobách naznačujú slabší dopyt po pohonných hmotách. "Zásoby benzínu narástli o 10,9 milióna barelov za týždeň, čo tvorilo najvyšší prírastok zásob za viac ako 30 rokov," uviedol Nemky s tým, že podobný nárast vykázali aj zásoby destilovaných produktov, čo signalizuje najslabší dopyt od roku 1999.

Slabý dopyt po pohonných hmotách môže byť pritom podľa analytika predzvesťou, že ďalšie dobrovoľné škrty kartelu OPEC+, ktoré už vstúpili do platnosti, nemusia mať nutne významný vplyv na ceny ropy. Zásoby surovej ropy však poklesli o 5,5 milióna barelov, čo hlavne reflektuje narušenie lodnej dopravy v Červenom mori. Rafinérie totiž hľadajú alternatívnych dovozcov, ktorí nemusia obchádzať celú Afriku, a tak siahajú aj po americkej rope.

Veľkoobchodné ceny pohonných hmôt v Rotterdame sa vyvíjali podobne ako pohonné hmoty na Slovensku. "Po poklese veľkoobchodných cien nafty tak prichádza mierna stabilizácia, ktorú uvidíme taktiež aj na čerpacích staniciach v ďalšom týždni," dodal Nemky.

Viac o téme: benzín , ceny palív , ceny ropy , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , ropa , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy