Takto si začiatok roka motoristi určite nepredstavovali: Benzín aj nafta naďalej pokračovali v zdražovaní!

, Redakcia

Ceny nafty aj benzínov rástli tretí týždeň za sebou. Lacnejší 95-oktánový benzín už prekonal hranicu 1,6 eura za liter. Nafta však zdražovala ešte rýchlejšie a opäť sa doťahovala na ceny benzínu.

Štatistický úrad na začiatku roka prináša údaje, ktoré šoférov na slovenských cestách rozhodne nepotešia. Inak tomu nie je ani čo sa týka uplynulého piateho tohtoročného týždňa. Ceny nafty aj benzínov totiž pokračovali v zdražovaní už tretí týždeň v poradí a dostávajú sa na úrovne, ktoré sme tu už poriadne dlho nemali.

Priemerná cena lacnejšieho 95-oktánového benzínu totiž v spomínanom piatom tohtoročnom týždni podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR pokorila hranicu 1,6 eura, keď stúpla o 2,7 centa na 1,602 eura za liter. Podobne, priemerná cena drahšieho 98-oktánového benzínu vzrástla o 2,9 centa na 1,796 eura za liter. Ešte výraznejšie sa v uplynulom týždni zvýšili ceny motorovej nafty. Liter tohto paliva totiž v priemere zdražel o 3,7 centa na 1,591 eura za litera a opäť sa tak doťahuje na cenu lacnejšieho 95-oktánového benzínu.

Výsledkom tak bolo, že v uplynulom týždni motoristi na slovenských čerpačkách tankovali najdrahší 95-oktánový benzín za posledných 13 týždňov, najdrahší 98-oktánový benzín za 11 týždňov a najdrahšiu naftu za posledných 9 týždňov. Medziročne boli ceny benzínov aj nafty na porovnateľnej úrovni.

Plynové palivá naopak zlacnili

Odlišná situácia však bola pri alternatívnych plynových palivách. Cena skvapalneného zemného plynu LNG sa zvýšila iba mierne o 0,6 centa na 1,536 eura za kilogram. Ostatné plynové palivá naopak o čosi zlacneli. Liter skvapalneného ropného plynu LPG sa predával za 0,705 eura a kilogram stlačeného zemného plynu CNG za 1,601 eura.

V medziročnom porovnaní však alternatívne plynové palivá v niektorých prípadoch aj výrazne zlacneli. V prípade LNG napríklad štatistici zaznamenali medziročný pokles priemernej ceny až o 44 percent. V prípade LPG priemerná cena na slovenských čerpačkách klesla o 10 percent a CNG zlacnel o takmer 9 percent.

Aký očakávate v priemere vývoj cien pohonných látok v tomto roku?

Štatistický úrad SR pritom po novom od začiatku roka 2024 zverejňuje aj vývoj priemerných cien ďalších druhov alternatívnych palív. "Aktuálne sa počas 5. týždňa plyn bioLNG predával za 2,546 eur za kilogram, vodík za 21,60 eur za kilogram a elektrická energia slúžiaca pre nabíjanie elektromobilov za 0,41 eur za 1 kWh (rýchlosť nabíjania AC)," uvádzajú štatistici.

Viac o téme: benzín, ceny palív, motorová nafta, nafta, skvapalnený ropný plyn LPG, skvapalnený zemný plyn LNG, Štatistický úrad SR ŠÚ, stlačený zemný plyn CNG

Súvisiace články

Aktuálne správy