Saudskoarabská spoločnosť Aramco nezvýši svoju ťažobnú kapacitu

Saudská Arábia nariadila ropnému gigantu Aramco, aby ponechal svoju ťažobnú kapacitu na nezmenenej úrovni. Spoločnosť v utorok oznámila, že na základe pokynu ministerstva energetiky udrží svoju maximálnu udržateľnú kapacitu na úrovni 12 miliónov barelov denne (bpd) namiesto jej plánovaného zvýšenia na 13 miliónov bpd.

Saudská Arábia je najväčším vývozcom ropy na svete. Rijád oznámil plánované zvýšenie ťažobnej kapacity štátnej spoločnosti Aramco v októbri 2021. Utorkové oznámenie o jej ponechaní na stabilnej úrovni by nemalo mať bezprostredný vplyv na produkciu alebo vývoz. Po sérii obmedzení dodávok ropy od októbra 2022 sa denná produkcia Saudskej Arábie pohybuje na úrovni približne deväť miliónov bpd, čo je hlboko pod jej ťažobnou kapacitou 12 miliónov bpd.

Spoločnosť Aramco vykázala v roku 2022 rekordné zisky po tom, ako ruská invázia na Ukrajinu spôsobila prudký nárast cien ropy, čo umožnilo krajine dosiahnuť prvý rozpočtový prebytok za takmer desaťročie. Od začiatku tohto roka zisk pod vplyvom nižších cien ropy výrazne klesal. Výsledky za celý rok 2023 má spoločnosť zverejniť v marci.

Viac o téme: Aramco , ceny ropy , ropa , Saudská Arábia , ťažba ropy , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy