Rusko v marci znížilo vývoz benzínu po železnici na polovicu

Rusko v marci, po uvalení embarga na vývoz paliva, znížilo vývoz benzínu po železnici na polovicu, keďže rastúci domáci dopyt a neplánované odstávky rafinérií zhoršili ponuku na domácom trhu. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá pri svojich výpočtoch vychádzala z údajov od zdrojov z trhu.

Koncom februára Rusko oznámilo zákaz vývozu benzínu od 1. marca na šesť mesiacov. Cieľom je udržať ceny stabilné pri rastúcom dopyte spotrebiteľov a farmárov a umožniť údržbu a opravy rafinérií po útokoch ukrajinských dronov. Výnimky dostali len dodávky na základe medzivládnych dohôd, a to najmä členom Eurázijskej hospodárskej únie na čele s Moskvou.

Podľa výpočtov Reuters na základe údajov od zdrojov ruské rafinérie v marci vyviezli po železnici približne 323.000 metrických ton benzínu. Tie smerovali najmä do Mongolska (75.500 ton), Uzbekistanu (53.500 ton), Tadžikistanu (47.800 ton) a Kirgizska (42.300 ton).

Brent, rast, WTI, cena ropy, OPEC+
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/MatteoBaronti

Len približne 16 500 metrických ton benzínu Rusko minulý mesiac vyviezlo cez pobaltský prístav Usť-Luga a takmer 13 300 ton cez arktický prístav Murmansk. Cez ďalšie prístavy sa nevyviezlo nič, uviedli zdroje. Obchodníci očakávajú ďalší pokles exportu ruského benzínu v dôsledku sezónnej údržby a neplánovaných výpadkov v rafinériách.

Dovoz benzínu z Bieloruska

Podľa Reuters bola koncom marca po útokoch ukrajinských dronov pre opravy znížená kapacita na spracovanie ropy v Rusku zhruba o 14 %. Experti odhadujú, že kapacita primárnej rafinácie ropy v Rusku v apríli vzrastie oproti marcu o 9,5 % na 4,323 milióna ton. Rusko by tiež mohlo zvýšiť dovoz benzínu pre svoj domáci trh zo susedného Bieloruska, aby sa vyrovnalo s rizikom jeho nedostatku.

Rusko od zavedenia embarga Európskej únie (EÚ) na dovoz ruských ropných produktov vo februári 2023 presmerovalo vývoz benzínu do krajín Afriky a Ázie, Turecka a Brazílie.

Viac o téme: benzín , marec , pokles , Rusko , vývoz , železnica

Súvisiace články

Aktuálne správy