Rusi reagujú na sankcie, produkciu ropy znížia o pol milióna barelov denne

Rusko plánuje v reakcii na západné cenové stropy dobrovoľne znížiť produkciu ropy v marci o 500 000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Uviedol to podpredseda vlády Alexander Novak.

„Rusko sa domnieva, že mechanizmus stropov na ceny ruskej ropy a ropných produktov je zásahom do trhových vzťahov a rozšírením deštruktívnej energetickej politiky kolektívneho Západu,“ uviedol Novak vo vyhlásení. Marcové zníženie výroby podľa neho zabezpečí „oživenie trhových vzťahov“.

Ropa po tejto správe zmazala predchádzajúce straty a jej ceny vzrástli, pričom cena severomorskej ropnej zmesi ropa Brent dosiahla o 10.30 SEČ 86,78 USD (80,57 eura) za barel, čo je 2,28 USD alebo 2,70 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. V piatok popoludní však jej cena opäť o niečo klesla k 86 dolárom za barel.

Splnili sľubované

Moskva opakovane naznačovala, že pristúpi k jednostrannému zníženiu ťažby, ktoré bude zodpovedať približne 5 % januárovej produkcie, v rámci potenciálnej reakcie na medzinárodné sankcie. Tento krok vyvoláva obavy z nových otrasov na trhu s ropou po zákaze Európskej únie na väčšinu dovozu ruskej ropy po mori a najnovšie aj zákaze dovozu ruskej nafty.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Rusko je schopné predávať ropu na zahraničných trhoch, ale nechce dodržiavať cenové obmedzenia uložené západnými krajinami, povedal Novak.

„Pri ďalších rozhodnutiach budeme konať na základe toho, ako sa bude vyvíjať situácia na trhu,“ dodal.

Viac o téme: cenový strop, ceny energií, energetická kríza, komodity, ropa, Rusko, sankcie, ťažba

Súvisiace články

Aktuálne správy