Priemerná cena ruskej ropy Urals vlani klesla, bola však nad sankčným stropom

Priemerná predajná cena kľúčovej ruskej ropy Urals vlani klesla na 62,99 dolára za barel zo 76,09 dolára za barel v predchádzajúcom roku. Nachádzala sa tak mierne nad cenovým stropom 60 dolárov za barel, ktorý pre ruskú ropu zaviedli západné krajiny. Uviedla to v utorok agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje ruského ministerstva financií.

Ministerstvo tiež uviedlo, že v decembri priemerná cena ropy Urals vzrástla na 64,23 dolára za barel z 50,47 dolára za barel spred roka. Začiatkom tohto roka však cena ropy Urals podľa údajov agentúry Reuters zostúpila pod cenový strop do rozpätia okolo 55 až 56 dolárov za barel.

Skupina G7, Austrália a Európska únia od decembra 2022 zaviedli maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu. Cieľom dohody západných krajín o cenovom strope na ruskú ropu je obmedziť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, ale zároveň zabrániť výraznému výpadku v dodávkach ruskej ropy na svetový trh, čo by uškodilo aj západným štátom.

Rusko bolo bezprostredne po zavedení cenového stropu nútené obmedziť export ropy, pretože malo ťažkosti zabezpečiť si dostatok lodí pre jej dopravu. Neskôr sa mu však podarilo pokryť väčšinu transportných potrieb pomocou dopravcov, ktorí nevyžadujú západné poistenie. Obchodníci však upozorňujú, že náklady ruských vývozcov ropy sa v dôsledku západných sankcií mnohonásobne zvýšili, píše Reuters.

Takmer všetok vývoz ropy z Ruska v minulom roku smeroval do Číny a do Indie

Ruský vicepremiér Alexander Novak na konci decembra uviedol, že takmer všetok vývoz ropy z Ruska v minulom roku smeroval do Číny a do Indie. Podiel Európy na ruskom vývoze ropy sa podľa neho znížil zhruba na štyri až päť percent z približne 40 až 45 percent v období pred vojnou na Ukrajine.

Pokles ceny ropy Urals pod cenový strop by podľa obchodníkov mohol vzbudiť záujem zo strany západných odberateľov a dopravcov. „Ruský trh s ropou je veľký. Západné firmy nemajú problém na ňom pôsobiť, ak je to legálne, teda ak je cena pod stanoveným stropom,“ povedal agentúre Reuters jeden z obchodníkov.

Viac o téme: cenový strop , ropa , ruská ropa , Rusko , sankcie , Urals

Súvisiace články

Aktuálne správy