Poľsko prepína na jadro: Prvé malé modulárne reaktory by mali vyrásť neďaleko slovenských hraníc!

, Redakcia

Náš severný sused naštartoval revolúciu vo svojej vlastnej energetike. Kým doteraz jeho energetická sieť stála najmä na spaľovaní čierneho uhlia, nová etapa má mať silnú stopu v jadrovej energetike. Informáciu o pláne na výstavbu prvej malej modulárnej jadrovej elektrárne, ktorá by mala vyrásť neďaleko slovenských hraníc, pritom už Poliaci poslali aj nášmu ministerstvu životného prostredia.

Prvá jadrová elektráreň na báze malých modulárnych reaktorov v Poľsku by mala vyrásť v lokalite Stawy Monowskie v katastri poľského mesta Osvienčim. Nachádzať by sa tak mala len zhruba 50 kilometrov od slovenských hraníc. Spoločnosť Orlen Synthos Green Energy tam totiž v rámci priemyselného areálu chemičky Synthos plánuje vybudovať jadrovú elektráreň na báze malých modulárnych reaktorov s elektrickým výkonom do 1300 megawattov. V konečnom dôsledku tak môže ísť o elektráreň s väčším výkonom, ako majú dva nové mochovecké bloky dokopy či celá momentálne aktívna jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Nový jadrový zdroj medzi mestami Krakov a Katovice má byť pritom postavený na technológii varných reaktorov typu BWRX-300 od spoločnosti GE Hitachi. Tie sú výsledkom viac ako 60-ročného vývoja reaktorov typu BWR, ktorých bolo doteraz vo svete postavených a uvedených do prevádzky vyše stovky. BWRX-300 je ich desiatou generáciou a je navrhnutý tak, aby optimalizoval investičné náklady. Má totiž vysoký stupeň štandardizácie, čo umožňuje sériovú výrobu komponentov a v dôsledku toho zníženie nákladov a potenciálneho negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Najdôležitejšou výhodou malých modulárnych reaktorov sú tak predovšetkým nižšie náklady na výstavbu v porovnaní s veľkými blokmi typu BWR pri súčasnom zachovaní bezpečnostných štandardov týchto reaktorov. „Hlavné komponenty, z ktorých bude reaktor BWRX-300 postavený, sa vyrobia v špecializovaných výrobných zariadeniach a na miesto stavby sa dodajú ako prefabrikované komponenty pripravené na montáž,“ uvádza sa v informácii, ktorú poľská strana zaslala slovenskému rezortu životného prostredia.

Reaktor musia licencovať

Faktom však je, že spomínaný modulárny reaktor zatiaľ iba prechádza procesom licencovania vo viacerých krajinách. Kedy tak elektráreň pri Osvienčime vyrastie, zostáva nateraz otázne. Rovnako musí prejsť procesom licencovania v Poľsku, ktoré doteraz nemá žiaden jadrový reaktor určený na energetické účely. V zámere investor aj preto zatiaľ nekonkretizuje termíny jednotlivých etáp výstavby, náklady a zatiaľ ani finálny výkon elektrárne.


Ten spoločnosť Orlen Synthos Green Energy, ktorá projekt zastrešuje, v aktuálnej fáze iba zarámcovala na maximálne 1300 megawattov. Vytvára si tak priestor na variantné riešenia od vybudovania dvoch až po štyri modulárne reaktory BWRX-300. V rámci realizácie projektu sa pritom počíta aj s vybudovaním a prevádzkou pomocných zariadení potrebných pre správne fungovanie jadrovej elektrárne. Teda jadrových zariadení pozostávajúcich zo skladu vyhoretého jadrového paliva, skladu rádioaktívnych odpadov a technickej infraštruktúry, čo zahŕňa okrem iného prívod vody, čerpaciu stanicu a vodovodné potrubia na doplnenie chladiaceho okruhu.

Urobili Poliaci s nasmerovaním svojej energetiky na jadrové zdroje správne rozhodnutie?

Pri výstavbe jedného reaktoru BWRX-300 sa podľa zámeru spotrebuje viac ako 27 kilometrov oceľových rúr, vyše 281 kilometrov elektrických káblov, 50 kilometrov káblovodov či 6000 ton oceľových komponentov. Modulárne oceľové komponenty reaktora vážia 8000 ton a potreba betónovej zmesi na výstavbu jedného reaktora sa počíta na 50 tisíc metrov kubických. Počas výstavby sa okrem toho počíta so vznikom až 900 tisíc kubíkov výkopovej zeminy.

Uvedená malá modulárna jadrová elektráreň pri Osvienčime je súčasťou širšej iniciatívy na budovanie podobných prevádzok v Poľsku. Spoločnosť Orlen Synthos Green Energy totiž identifikovala ďalších šesť lokalít, kde by takéto elektrárne mohli stáť. Vôbec prvá jadrová elektráreň v Poľsku by však mala byť konvenčná na báze reaktorov AP1000 od amerického Westinghousu. Vyrásť by mala na pobreží Baltského mora a sprevádzkovaná by podľa plánov mala byť v roku 2033.

Dôležitú dohodu k výstavbe tejto elektrárne pritom len tento týždeň podpísali predstavitelia spoločností Westinghouse Electric Company, Bechtel a Polskie Elektrownie Jadrowe vo Varšave. Týka sa inžinierskych služieb pre tento projekt prvej poľskej atómky.

Viac o téme: atómové elektrárne , jadrové elektrárne , jadrové reaktory , jadrový reaktor , malé modulárne reaktory , Orlen Synthos Green Energy OSGE , Poľsko

Súvisiace články

Aktuálne správy