OMV Petrom a Romgaz investujú štyri miliardy eur do ťažby plynu v Čiernom mori

Rumunská spoločnosť OMV Petrom, ktorú väčšinovo ovláda rakúska skupina OMV, sa rozhodla pre realizáciu projektu ťažby plynu v hlbokých vodách Čierneho mora Neptun Deep, jedného z najvýznamnejších nálezísk zemného plynu v EÚ. Náklady na projekt ťažby majú dosiahnuť zhruba štyri miliardy eur. OMV Petrom bude pri ťažbe spolupracovať s rumunskou štátnou plynárenskou skupinou Romgaz a začatie ťažby firma očakáva v roku 2027. Vyplýva to z stredajšieho vyhlásenia OMV Petrom.

Spoločnosť v roku 2012 oznámila, že v Čiernom mori objavila ložisko plynu, ktoré má zhruba 42 až 84 miliárd metrov kubických plynu. Podľa posledných odhadov má ložisko zhruba 100 miliárd metrov kubických vyťažiteľného plynu.

Konečné rozhodnutie o investícii bolo v poslednom desaťročí niekoľkokrát odložené. Predchádzajúce vlády zaviedli sankčné dane a regulačné obmedzenia. Najviac bolo meškanie cítiť v roku 2022, keď ruská invázia na Ukrajinu vyvolala energetickú krízu. Vlani rumunskí zákonodarcovia otvorili cestu k uvoľneniu investícií v Čiernom mori, kde má podľa odhadov EÚ byť až 200 miliárd metrov kubických plynu. To by mohlo diverzifikovať dodávky v regióne, zabezpečiť Rumunsku prechod na zelenú energiu a priniesť miliardové príjmy.

Ťažba by mala byť zhruba osem miliárd metrov kubických ročne

Firma OMV Petrom očakáva, že projekt v roku 2030 zvýši jej prevádzkový zisk o 50 percent. Ťažba by mala predstavovať zhruba osem miliárd metrov kubických ročne, čo takmer zdvojnásobí produkciu plynu v krajine. Rumunsko by sa tak stalo najväčším producentom zemného plynu v EÚ.

Spoločnosť Black Sea Oil & Gas (BSOG) kontrolovaná americkým súkromným fondom Carlyle Group, začala vlani v Rumunsku prvú ťažbu na mori za posledných tridsať rokov. Vyťažila za rok jednu miliardu metrov kubických plynu, čo je takmer desať percent spotreby krajiny. Na rozdiel od iných krajín v regióne je Rumunsko menej závislé od ruského plynu. Zhruba 90 percent potrebného plynu ťaží doma prostredníctvom firiem Romgaz, OMV Petrom a BSOG.

Potenciál pre ďalšie objavy plynu v rumunských vodách Čierneho mora je vraj obrovský

Potenciál pre ďalšie objavy zemného plynu v rumunských vodách Čierneho mora je podľa odborníkov obrovský. Vláda však musí zlepšiť reguláciu, aby urýchlila rozvoj ťažby. Agentúra pre nerastné suroviny už 12 rokov nevydražila žiadnu novú koncesiu a opakovane odložila plány na vypísanie tendra na 28 nových prieskumných miest, vrátane šiestich na mori.

Začiatkom tohto mesiaca OMV Petrom oznámila, že objavila nové ložiská ropy a zemného plynu na juhu Rumunska, ktoré zodpovedajú zhruba trom štvrtinám jej ťažby v roku 2022. To je najväčší nález za posledné desaťročia. Obsahovať má viac ako 30 miliónov barelov ropného ekvivalentu vyťažiteľných zdrojov, napísala agentúra Reuters.

Viac o téme: Čierne more , ložisko plynu , OMV , Romgaz , Rumunsko , ťažba plynu , zemný plyn

Súvisiace články

Aktuálne správy