Nepríjemné správy z čerpacích staníc: Benzín je znova drahší a nafta najdrahšia za niekoľko týždňov!

, Redakcia

Najnovší vývoj cien pohonných látok motoristov veľmi nepoteší. Ceny benzínu podľa údajov Štatistického úradu SR znova stúpli a nafta bola najdrahšia za posledné štyri týždne. Našli sa však aj palivá, ktorých cena stagnovala či mierne klesla.

Ako informuje Štatistický úrad SR, spotrebiteľské ceny nafty počas 3. týždňa mierne stúpli a dosiahli najvyššiu hodnotu za posledný mesiac. Nárast sa prejavil aj pri cenách obidvoch druhov benzínov.

Spotrebitelia počas minulého týždňa nakupovali naftu za 1,511 eura, čo bolo o 0,026 eura viac ako v predošlom týždni.

Cena za liter benzínu natural 98 stúpla o 0,030 eura na 1,744 eura a priemerná cena za liter naturalu 95 sa zvýšila o 0,024 eura na 1,551 eura.

Naopak ďalšie pohonné látky mierne zlacnili, LPG na 0,705 eura za liter a LNG na 1,530 eura za kilogram. CNG sa predával za nezmenených 1,601 eura.

Štatistický úrad SR od začiatku tohto roka rozšíril zoznam palív, ktorých ceny bude pravidelne zverejňovať. Aktuálne sa ceny v 3. týždni oproti predošlému týždňu nezmenili a zostali na rovnakej úrovni, a to 2,274 eura za bioLNG a 21,60 eura za vodík určený pre plnenie vozidiel.

Zaznamenali ste nárast cien benzínu či nafty pri tankovaní?

Cena elektrickej energie za 1 kWh pre nabíjanie elektromobilov na nabíjacích staniciach zostala rovnaká, a to 0,41 eura pri AC nabíjaní.

A ako tankujeme v porovnaní s úvodom minulého roka? V medziročnom porovnaní bola cena benzínu natural 95 vyššia o 2,1 percenta a 98 oktánový benzín sa predával za cenu vyššiu o 1,7 percenta.

Naopak, ostatné pohonné hmoty boli výrazne lacnejšie ako pred rokom, LNG o 45,3 percenta, LPG o 10,2 percenta, CNG o 8,6 percenta a motorová nafta o 6 percent.

Na vzostupe sú ceny ropy aj veľkoobchodné ceny

Analytik XTB Marek Nemky upozorňuje, že podobne ako rástli ceny pohonných látok na Slovensku, rástli aj ceny ropy, ale taktiež aj veľkoobchodné ceny v Rotterdame. V súčasnosti sa na trhu podľa jeho slov nachádza množstvo faktorov a rizík, ktoré mohli stáť za týmto rastom.

Napriek tomu, že v 3. týždni sa ceny ropy takmer nepohli, a tým pádom nemohli stáť za nárastom pohonných hmôt, keďže vzrástli iba o 0,27 percenta, tak v tomto týždni už vidíme nárast o 2,74 percenta. V súčasnosti sa ropa Brent obchoduje za 81,3 dolára za barel, pričom dôvodov nedávneho nárastu je podľa analytika kombináciou udalostí na strane dopytu, ale aj na strane ponuky.

Cenám ropy nepomáha tuhá zima v USA

„Na strane ponuky dochádza k miernemu ohrozeniu, keďže arktická zima u najväčšieho producenta, Spojených štátov, spôsobila, že niektoré vrty zamŕzajú, čo spôsobilo pokles produkcie na 5 mesačné minimum 12,3 mil. barelov za deň. To potvrdila taktiež správa o zásobách ropy v USA, ktorá oznámila čerpanie zásob o 9,2 mil. barelov za minulý týždeň. Strana ponuky je ohrozená taktiež aj geopolitikou a vojenskými konfliktmi, keďže cena ropy výraznejšie reagovala po ukrajinskom dronovom útoku na ropný terminál Novatek. Taktiež pokračujú útoky na prepravné lode v Červenom mori, ktoré nútia prepravcov hľadať alternatívne trasy cez juh Afriky, čo naďalej predlžuje trasu a zvyšuje náklady na prepravu,“ upozorňuje Marek Nemky.

Na strane dopytu dochádza k podpore ekonomiky najväčšieho dovozcu, teda Číny, keďže Čínska centrálna banka oznámila zníženie bankového rezervného pomeru. Banky tak majú uvoľnenejšie ruky v poskytovaní úverov, čo poskytne dodatočnú likviditu v ekonomike a podporí spotrebu. Ropa tak mala viacero dôvodov k cenovému rastu, čo sa aj následne stalo. „Trh však v súčasnosti nie je až v takom napätí ako v minulosti, a tak zažívame nárast iba v okolí 2 - 3 percent,“ dodáva Nemky.  

Zdroj: XTB

Čo sa týka veľkoobchodných cien, tie zažívajú rast už dlhodobejšie. V 3. týždni ceny dieselu rástli dokonca o 4,95 percenta, zatiaľ čo ceny nafty o 1,7 percenta. Dôvodom sú podľa analytika opäť pokračujúce obmedzenia v Červenom mori a vyššie prepravné náklady. V tomto týždni napätie na cenách nafty vytvára situácia s ukrajinským útokom na ruský ropný terminál, a tak ceny nafty sú opäť o 3,5 percenta vyššie a ceny benzínu až o 4,1 percenta.

„Ceny pohonných hmôt tak vidíme mierne vyššie ešte aj v súčasnosti a ďalšie smerovanie bude hlavne závisieť od počasia v USA a geopolitického vývoja, ktorý môže s cenami mierne zamávať,“ avizuje Nemky.

Viac o téme: benzín , ceny palív , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy