Moskva nariadila firmám znížiť ťažbu ropy kvôli záväzkom v rámci OPEC+

Ruská vláda nariadila domácim ropným spoločnostiam, aby v druhom štvrťroku znížili ťažbu, a zabezpečili tak dodržanie ťažobného limitu vo výške deväť miliónov barelov denne. K nemu sa krajina zaviazala ako člen skupiny OPEC+. Agentúre Reuters to v pondelok povedali zdroje z ropného priemyslu.

Skupinu OPEC+ tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom. Skupina sa obmedzovaním ťažby snaží podporovať ceny ropy a zabrániť previsu ponuky nad dopytom.

Ruský vicepremiér Alexander Novak tento mesiac uviedol, že Rusko v koordinácii s niektorými členmi OPEC+ v druhom kvartáli zníži ťažbu aj export ropy o dodatočných 471 000 barelov denne. Ak by sa toto zníženie uskutočnilo podľa plánu, klesla by ťažba v Rusku na zhruba deväť miliónov barelov denne, píše Reuters.

Podľa zdrojov Reuters ruská vláda stanovila jednotlivým ropným spoločnostiam konkrétne ťažobné ciele. Signalizovala tak odhodlanie splniť svoje záväzky v skupine OPEC+. Obmedzenie ťažby podľa zdrojov uľahčí údržbárske práce v ruských rafinériách, z ktorých už rad znížil produkciu palív v dôsledku útokov ukrajinských dronov.

Viac o téme: export ropy , OPEC+ , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , ropa , Rusko , ťažba ropy

Súvisiace články

Aktuálne správy