Lacný ruský plyn? Maďarsko na ňom vraj prerobilo obrovský balík peňazí!

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána sa rozhodla nakupovať plyn namiesto na energetických trhoch z Ruska, pretože podľa nej je bezpečnejšie rokovať so spoľahlivým partnerom.

Maďarský ľavicový denník Népszava však spočítal, že krajina na obchode s ruským plynom prerobila obrovské peniaze. Dôvodom je skutočnosť, že súčasná platná zmluva o nákupe plynu z Ruska bola podpísaná v roku 2021, teda na začiatku európskej cenovej krízy v energetike.

Maďarsko podpísalo zmluvu o nákupe plynu s Ruskom v októbri 2021. Oficiálne sa na nej podieľali dve štátne spoločnosti, ruský Gazprom a maďarská MVM, vo všeobecnosti sa však vie, že podmienky boli prerokované v najvyšších poschodiach politiky, píše denník.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Zmluva nebola zverejnená s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Vláda iba zdôrazňovala, že je nová zmluva podstatne lepšia ako tá podpísaná v roku 1995. Ruský prezident Vladimir Putin vo februári 2022, pred inváziou na Ukrajinu, povedal, že Maďarsko dostáva ruský plyn za pätinu ceny na svetovom trhu. Népszava ale tvrdí, že opak je pravdou. Kremeľ si podľa jeho kalkulácií k trhovej cene dokonca pridal 30 percent. Denník pri svojom výpočte použil údaje maďarského štatistického úradu.

Za rok strata takmer 1,5 miliardy eur

Maďarsko-ruská dohoda vychádza z cien plynu na holandskej energetickej burze (TTF). V plynárenskom roku 2021 – 2022 krajina na dohode zarobila 810 miliónov eur (24 miliárd korún), v roku 2023 sa situácia kvôli klesajúcim cenám na svetovom trhu obrátila. V plynárenskom roku 2022 – 2023 tak krajina zaznamenala stratu 1,43 miliardy eur, upozornil server dailynewshungary.com.

Urobilo Maďarsko správne rozhodnutie pri zazmluvnení ruského plynu?

Maďarská vláda stále tvrdí, že ruský plyn je na trhu najlacnejší, ale nikdy toto tvrdenie nepodporila číslami.

Maďarsko v roku 2023 nakúpilo 6,6 miliardy metrov kubických plynu. To bolo o 51 percent viac ako v predchádzajúcom roku a najviac od roku 2018, keď krajina kúpila 8,4 miliardy metrov kubických. Denník Népszava vyjadril podozrenie, že Maďarsko veľké množstvo ruského plynu predáva, aj keď sa o tom vláda ani kupujúci nezmieňujú.

Viac o téme: cena plynu , energetická kríza , Gazprom , Maďarsko , plyn , Rusko , TTF , Vladimir Putin

Súvisiace články

Aktuálne správy