Koľko zaplatíme po novom za plyn? Regulátor hovorí o dvojnásobku, podľa ministerky ceny neporastú

, TASR/red

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR hovorí o neakceptovateľnom postupe úradu a situáciu upokojuje. Slovenské domácnosti podľa rezortu nebudú za plyn platiť viac ako v tomto roku.

„Považujem za veľmi neštandardné, že sú slovenské domácnosti dnes zbytočne stresované rozhodnutiami, ktoré reálne nevstúpia do platnosti. Ľudia nemusia mať obavy, dodržíme sľuby, ktoré sme dali pred voľbami a ceny energií neporastú,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Postup ÚRSO, ktorý vydal cenové rozhodnutie skôr, ako vláda rozhodla o kompenzáciách pre ceny domácností, nie je podľa rezortu akceptovateľný.

MH má údajne pripravené kroky na to, aby vláda na prvom decembrovom rokovaní schválila nariadenia, ktoré garantuje slovenským domácnostiam stabilné ceny plynu. „Nekoordinovaný postup nominantov predchádzajúcej vlády na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví nie je v súlade s politikou a štandardmi, ktoré presadzuje súčasné vedenie rezortu,“ uviedlo MH.

SPP očakáva cenový strop

Zastropovanie ceny plynu od vlády očakáva aj SPP. „V záujme ochrany zraniteľných odberateľov očakávame, že vláda aj v roku 2024 pristúpi k tzv. krízovej regulácii a zastropuje ceny plynu aj na rok 2024 prostredníctvom osobitého nariadenia vlády,“ uviedol pre TASR hovorca SPP Ondrej Šebesta. Tieto ceny podnik bezodkladne zverejní a bude ich od budúceho roka uplatňovať.

Aké očakávate v budúcom roku ceny energií?

Ministerstvo hospodárstva dodalo, že SPP pod novým vedením zmení v roku 2024 stratégiu nákupu plynu tak, aby bola výhodnejšia pre slovenské domácnosti. „Stabilné ceny elektriny a plynu pre domácnosti boli prioritou celej vlády. Preto sme spoločne s ministerstvom financií, predsedom vlády a predsedom parlamentu vyrokovali riešenie, ktoré vláda bude môcť už o týždeň predstaviť,“ dodala Saková.

Regulátor na hrozbu nárastu upozorňuje dlhodobo

Faktom však je, že regulačný úrad pred možným prudkým nárastom cien energií varuje niekoľko mesiacov. Už v júli tohto roka totiž vypočítal, že bez mimoriadnych opatrení vlády by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti tohtoročným cenám stúpnuť v priemere až o 81 percent a v prípade plynu až o 110 percent.

Trhové ceny elektriny podľa úradu ovplyvňujú predovšetkým náklady na nákup elektriny na dodávku, na straty v sústavách a na podporu obnoviteľných zdrojov a vysoko účinnej kombinovanej výroby energií. Čo sa týka plynu, tam sú rozhodujúcim faktorom náklady na nákup plynu na dodávku a na straty v distribučných sieťach.

Koľko teda domácnosti zaplatia budúci rok za elektrinu a plyn sa dozvieme až z avizovaných vládnych opatrení, ktoré majú podľa ministerky Sakovej tieto prudké nárasty eliminovať. Konkrétnu formu či nastavenie týchto opatrení však zatiaľ nepoznáme.

Viac o téme: ceny plynu, Denisa Saková, plyn, regulácia, Slovenský plynárenský priemysel SPP, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO

Súvisiace články

Aktuálne správy