Greenpeace žaluje OMV pre projekt ťažby zemného plynu v Čiernom mori

Organizácia Greenpeace podniká právne kroky proti projektu ťažby zemného plynu rakúskej skupiny OMV a rumunskej spoločnosti Romgaz v Čiernom mori. Rumunská pobočka Greenpeace v utorok oznámila, že nedávno podala žalobu proti územnému plánu, ktorý v zásade povoľuje ťažbu v ložisku Neptun Deep. Informuje o tom portál orf.at.

Greenpeace zároveň oznámil, že zváži ďalšie kroky, ak projekt získa povolenie v rámci posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). Spoločnosti už rumunským orgánom predložili potrebné dokumenty. Rumunská dcéra rakúskej skupiny OMV Petrom a rumunská štátna spoločnosť Romgaz majú v úmysle investovať do rozvoja hlbinného ložiska zemného plynu celkovo štyri miliardy eur. Projekt je jedným z najvýznamnejších ložísk zemného plynu v Európskej únii a jeho cieľom je znížiť závislosť Rumunska od dodávok ruského plynu. Začiatok ťažby sa očakáva v roku 2027.

Greenpeace označil projekt Neptun Deep za jeden z najväčších zločinov proti klíme v EÚ. „Projekt pretína dve prírodné rezervácie, vypúšťa do mora chemikálie škodlivé pre životné prostredie a masívne zvyšuje emisie poškodzujúce klímu na ďalších 20 rokov,“ uviedol vo vyhlásení.

Kritiku odmietli s tým, že projekt zohľadňuje všetky vplyvy na životné prostredie

Skupina OMV kritiku odmietla s tým, že projekt zohľadňuje všetky vplyvy na životné prostredie vrátane vplyvov na zdravie, zmenu klímy a biodiverzitu v cezhraničnom kontexte, ktoré sa posudzovali v rámci EIA.

Ložisko Neptune Deep v Čiernom mori má rozlohu približne 7500 štvorcových kilometrov. Nachádza sa asi 160 kilometrov od pobrežia v hĺbke 100 až 1000 metrov.

Viac o téme: Čierne more , Greenpeace , OMV , Romgaz , ťažba plynu , žaloba , zemný plyn , životné prostredie

Súvisiace články

Aktuálne správy