Gigantická uhoľná elektráreň na východe Slovenska definitívne ukončila prevádzku: Čo vyrastie v jej areáli? (foto)

, Redakcia

Kedysi to bola najväčšia tepelná elektráreň v celom Československu. Spaľovaniu uhlia na výrobu elektriny vo Vojanoch je však už definitívne koniec. Slovenské elektrárne zvažujú, ako areál využijú do budúcnosti.

Slovenské elektrárne definitívne ukončili prevádzku tepelnej elektrárne vo Vojanoch. Ako informuje skupina EPH, ktorá drží v elektrárňach kľúčový podiel, posledné dva generátory uhoľnej elektrárne na východe Slovenska s inštalovaným výkonom po 110 megawattov (MW) boli uzatvorené 26. marca tohto roku.

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku sa tak po vlaňajšom odstavení ďalšej hnedouhoľnej elektrárne Nováky s celkovým inštalovaným výkonom 266 MW definitívne odvracia od uhoľných zdrojov. „Slovenské elektrárne, v ktorých má EPH nepriamy vlastnícky podiel a spoločnú kontrolu, úplne upustili od spaľovania uhlia a z hľadiska emisií CO2 sa tak zaradili medzi najčistejších výrobcov elektriny v Európe,“ uvádza vo vyhlásení EP Corporate Group, ktorá je súčasťou skupiny EPH.

Podporujete prechod od uhoľných energetických zdrojov k čistejším zdrojom elektriny?

Elektrárne Vojany pritom elektrinu vyrábali 58 rokov a s celkovým inštalovaným výkonom až 1320 MW boli kedysi najväčšou tepelnou elektrárňou v celom Československu. Počas spomínaného obdobia pritom uhoľné generátory vo Vojanoch vyprodukovali celkovo 170 miliónov megawatthodín elektriny.

Pozrite si obrovskú tepelnú elektráreň vo Vojanoch na fotografiách Slovenských elektrární:

Otázkou zostáva, ako Slovenské elektrárne areál obrovskej tepelnej elektrárne neďaleko hraníc s Ukrajinou po odstavení výroby elektriny z uhlia využijú. Aktuálne to však vyzerá, že spoločnosť vo Vojanoch zrealizuje projekt zameraný na zelenú energiu. „Slovenské elektrárne sa teraz zaoberajú možnosťami ďalšieho využitia areálu elektrárne, vrátane výstavby obnoviteľných zdrojov či batériových úložísk,“ dodáva EP Corporate Group.

Uhlie vyraďujú aj inde

Skupina EPH však pokračuje v uzatváraní uhoľných zdrojov nie len na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách, kde pôsobí. Len dva dni po ukončení výroby vo Vojanoch totiž zastavila výrobu elektriny aj v nemeckej hnedouhoľnej elektrárni v Mehrume s inštalovaným výkonom 690 MW. Okrem toho boli koncom marca odstavené dva bloky hnedouhoľnej elektrárne v nemeckom Jänschwalde s inštalovaným výkonom po 500 MW.

Ešte v minulom roku, podobne ako v prípade elektrárne v Novákoch, ukončila EPH aj výrobu elektriny v uhoľnej elektrárni v severoírskom Kilroote. „Vďaka týmto krokom EP Corporate Group ročne ušetrí viac ako 15 miliónov ton emisií CO2. Uzatvorenie spomenutých uhoľných elektrární je plne v súlade so smerovaním skupiny k udržateľnej výrobe elektriny,“ dodáva spoločnosť.

Viac o téme: Elektrárne Nováky ENO , Energetický a průmyslový holding EPH , Slovenské elektrárne SE , uhlie , Vojany

Súvisiace články

Aktuálne správy