Dobrá správa pre obyvateľov Bratislavy a okolia: Nepríjemného spaľovania v horákoch Slovnaftu bude výrazne menej! (video)

, Redakcia

Bratislavská rafinéria dokončila významnú investíciu za desiatky miliónov eur do nového zásobníku na etylén. Výsledkom bude menej emisií skleníkových plynov, úspora elektrickej energie, ale tiež výrazne menšia potreba spaľovania v poľných horákoch.

Spoločnosť Slovnaft spúšťa do prevádzky nový zásobník na etylén. Investícia v celkovej výške takmer 70 miliónov eur podľa spoločnosti zníži potrebu pravidelného odstavovania výrobnej jednotky na výrobu polyetylénu LDPE4 o polovicu. Zníži sa tak objem emisií CO2 aj spotreba elektrickej energie a obyvatelia v okolí rafinérie pocítia najmä zníženie pravidelného flérovania, teda spaľovania na poľných horákoch, čo je nevyhnutná súčasť odstavovania výrobných jednotiek. Spaľovanie zvyčajne okrem svetelných efektov sprevádza aj zvýšená hladina hluku.

„Kým doteraz sme kvôli surovinovej bilancii potrebovali odstavovať LDPE4 v priemere 24-krát za rok, zvýšením skladovacej kapacity etylénu, ktorý je základnou surovinou pre výrobu polyetylénu, sa potreba odstavovania výrobnej linky zníži postupne do konca roka na 12-krát ročne,“ približuje riaditeľ útvaru Slovnaftu pre Investičné projekty Ondrej Zákutný. Ako dodáva flérovanie, teda spaľovanie materiálu na poľných horákoch, je dôležitým bezpečnostným prvkom pri odstavovaní petrochemických výrobných jednotiek.

Nový etylénový zásobník je určený pre uskladnenie skvapalneného etylénu. Do beztlakovej dvojplášťovej valcovej nádoby s vonkajším priemerom 30 metrov a výškou 26,7 metra sa zmestí 6000 ton kvapalného etylénu. Ten sa v nej uskladňuje pri teplote mínus 103 stupňov celzia.

Slovnaft znižuje uhlíkovú stopu

„Nový zásobník etylénu umožní plynulejšie prevádzkovanie linky LDPE4, a zároveň zníži riziko núteného odstavovania etylénovej jednotky, kde sa etylén vyrába. Celková úspora emisií CO2 predstavuje ročne 2 558 ton,“ dopĺňa Zákutný.

Etylénový zásobník v číslach
Celková investícia: 68,81 mil. eur
Vonkajší priemer: 30 m
Výška zásobníka po kupolu strechy (bez železo-betónového základu): 26,7 m
Operačná kapacita etylénu: 6 000 ton (10 000 m3)
Skladovacia teplota: -103 °C
Úspora CO2: 2 558 ton ročne

Hlavným kontraktorom pri výstavbe nového zásobníka v bratislavskej rafinérii bola firma OT Industries, ktorá, rovnako ako Slovnaft, patrí do Skupiny MOL. Samotný zásobník vyrobila a nainštalovala talianska spoločnosť Paresa, kompresorové balíky dodávali firmy Howden ČKD, NEAD a Aerzen. V zásobníku sú inštalované dve kryogénne ponorné čerpadlá od americkej firmy Ebara a rozparovanie etylénu sa vykonáva výmenníkom od firmy Linde.

Súčasťou výstavby boli podľa Slovnaftu aj dve unikátne operácie. Strecha zásobníka bola totiž postavená vo vnútri a následne bola vzduchom vytlačená na jeho vrch. „Samotná strecha váži viac ako 100 ton a jej konštrukcia, ako aj samotný plášť boli vyrábané s milimetrovou presnosťou, aby bolo tento zdvih možné zrealizovať,“ vysvetľuje Zákutný.


Druhou výnimočnou operáciou bolo vŕtanie a napájanie potrubia do odplynového potrubia pod 45-stupňovým uhlom metódou T.D. Williamson. Takto špecifický spôsob napojenia sa doteraz nikde na svete nerealizoval a špeciálne pre Slovnaft ho vypracovala spoločnosť SEPS. Proces výstavby nového zásobníka si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Viac o téme: emisie oxidu uhličitého CO2 , energetické úspory , etylén , investícia , MOL , Slovnaft

Súvisiace články

Aktuálne správy