Benzín za 1,4 eura? Cena ropy klesá, výrazné zlacňovanie by mali už čoskoro pocítiť na pumpách aj motoristi

Vývoj ceny ropy má aj naďalej klesajúcu tendenciu, jej úroveň sa ocitla na najnižšom bode od marca tohto roku. Aj napriek odhadom odborníkov a prognózam, ktoré napovedajú rast ceny čierneho zlata, má zrejme makroekonomická situácia oveľa väčší vplyv ako sa mohlo zdať. Začiatkom mája bol pokles cien ropy najvýraznejší.

Ropa Brent, ktorá je kľúčovou komoditou pre európsky trh, sa vo štvrtok 4. mája dopoludnia obchodovala pri hranici 73 dolárov za barel, najnižšie od marca tohto roku. Počas predchádzajúceho obchodovania sa však jej cena dokonca nachvíľu skĺzla k 71 dolárom, čo bola najnižšia hodnota za vyše rok. Ešte v polovici apríla sa pritom Brent obchodoval na úrovni až vyše 87 dolárov za barel.

Jedným z hlavných faktorov, ktorý ťahá cenu ropy nadol, je monetárna politika najväčších centrálnych bánk. Investorov totiž sprevádzajú obavy o rozhodnutiach amerického Fedu a Európskej centrálnej banky (ECB). Centrálne banky na oboch stranách Atlantiku totiž pokračujú v sprísňovaní menovej politiky v snahe skrotiť vysoký rast cien.

I keď na americkom trhu sa môže zvyšovanie kľúčových úrokových sadzieb v ekonomike zastaviť, na starom kontinente ich môže prísť ešte niekoľko. Významným faktorom ovplyvňujúcim ceny ropy sú tiež neisté makroekonomické vyhliadky, ale tiež napríklad aktuálne obavy o možnej platobnej neschopnosti americkej vlády. Tá totiž už v januári narazila na dlhový strop a doteraz sa pre spory republikánov a demokratov situáciu nepodarilo vyriešiť.

Spiaca Čína

Cene ropy nenahrávajú ani negatívne správy z Číny. Priemyselné odvetvie, ktoré zamestnáva až 18 percent čínskeho obyvateľstva, zaostalo za očakávaniami. Čína síce zaznamenala veľmi silný prvý štvrťrok, v ktorom priemyselná výroba kontinuálne rástla, apríl bol však v znamení neočakávaného poklesu priemyselnej výkonnosti.

Dôvodom bol najmä pokles globálneho dopytu po produktoch čínskej výroby, na ktorom je priemysel tejto krajiny značne závislý. Čína, ako druhý najväčší importér ropy na svete, preto nevytvorila očakávaný dopyt na ropnom trhu. Čínske priemyselné odvetvie sa taktiež doteraz spamätáva z dopadov opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktoré priniesla politika nulovej tolerancie čínskej vlády.

Globálny trh ropy ovplyvňuje aj situácia v Rusku. Ako sa zdá, Rusko sa snaží naplno vyťažiť svoje produkčné kapacity pred plánovaným znížením produkcie v rámci dohody členov OPEC+. Aj napriek vyhrážkam zo strany Moskvy dodávky ropy po mori pre svojich najväčších odberateľov Čínu a Indiu nemajú klesajúcu tendenciu. Tým taktiež dochádza k zvýšeniu ponuky ropy na trhu. Jedinou európskou krajinou ktorá je momentálne námorne zásobená ruskou ropou pritom ostáva Bulharsko, kam smeruje asi 63 000 barelov denne. To je však najnižšia úroveň od začiatku roka 2022.

Čaká nás zlacňovanie palív?

V nadväznosti na pokles ceny ropy by sme sa tak mohli dočkať ďalšieho znižovania cien na čerpacích staniciach. Už v šestnástom týždni sme podľa údajov štatistického úradu zaznamenali mierny pokles, motoristi tak mohli natankovať liter 95 oktánového benzínu v priemere za 1,581 eura. Ceny motorovej nafty pokračovali v klesajúcej tendencii, priemerná cena za liter bola 1,472 eura.

Už onedlho by sa však motoristi mohli dočkať ešte výraznejšieho zlacňovania. Popri poklese cien ropy na trhu totiž v uplynulých dňoch pokračoval v zlacňovaní aj samotný benzín. Práve od jeho ceny sa s odstupom času odvíjajú aj cenovky na čerpacích staniciach.

Podľa analytikov z Dát bez pátosu by tak už do konca mája mohla cena benzínu klesnúť dokonca až na 1,4 eur za liter. Ak by sa pritom tieto očakávania naplnili, motoristi by na Slovensku tankovali benzín najlacnejšie od polovice roka 2021.

Popri poklese ceny ropy pritom na svetových burzách zlacňujú aj iné dôležité komodity. Cena zemného plynu na virtuálnom uzle TTF v Holandsku napríklad začiatkom mája klesla pod 37 eur za megawatthodinu. Takéto hodnoty sme mohli pozorovať naposledy v júli 2021. Cenovú hladinu ovplyvnil najmä znížený dopyt zo strany výrobcov, ktorý pre pretrvávajúce vysoké ceny plynu odstavili časť svojich výrobných kapacít.

Viac o téme: Brent , ceny energií , Čína , energetická kríza , Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , ropa , Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy