Fed neprekvapil: Úrokové sadzby v Spojených štátoch poslal na 16-ročné maximum

, Redakcia

Americká centrálna banka v stredu rozhodla o zvýšení základnej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Horná hranica kľúčovej úrokovej sadzby v Spojených štátoch tak stúpne na 5,25 %.

Základná úroková sadzba v americkej ekonomike sa tak podľa očakávaní trhu dostane na najvyššiu úroveň za posledných 16 rokov. Fed pritom v aktuálnej sérii uťahovania monetárnej politiky sadzby zvyšuje najagresívnejšie za celé štyri dekády.

Hlavným dôvodom zvyšovania sadzieb je podobne ako v eurozóne a ďalších svetových ekonomikách najmä vysoký rast spotrebiteľských cien. Americká centrálna banka však pri svojom rozhodovaní musí zohľadňovať aj problémy bankového sektora. Práve vysoké sadzby sú totiž jedným z hlavných dôvodov pádu už trojice regionálnych amerických bánk.

Dá si Fed prestávku?

Fed teraz zrejme preruší aktuálny cyklus sprísňovania menovej politiky, aby mohol posúdiť jeho vplyv na infláciu rovnako ako dôsledky nedávnych bankrotov bánk, uvádza agentúra TASR. Takisto chce počkať na vyriešenie politického sporu týkajúceho sa zvýšenia dlhového stropu federálnej vlády.

Šéf Fedu Jerome Powell na tlačovej konferencii po skončení dvojdňového zasadnutia menového výboru však uviedol, že centrálna banka môže pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, ak to bude potrebné. "Sme pripravení urobiť viac, ak bude ďalšie sprísnenie menovej politiky opodstatnené," povedal Powell.

Na rozhodnutie, či je kľúčová úroková sadzba už dostatočne reštriktívna, sú podľa neho potrebné ďalšie údaje z ekonomiky. "Budeme potrebovať, aby sa nahromadili údaje," ktoré to potvrdia. "Myslím si, že zatiaľ to s istotou nemôžeme povedať."

Inflácia je stále vysoko

Aj keď sa inflácia za posledný rok zlepšila, snaha o skrotenie cenových tlakov sa ešte ani zďaleka neskončila. "Inflácia zostáva výrazne nad naším dlhodobým dvojpercentným cieľom," uviedol Powell. "Od polovice minulého roka sa inflácia trochu zmiernila, napriek tomu však inflačné tlaky naďalej pretrvávajú a cesta k zníženiu inflácie späť k dvom percentám bude ešte dlhá."

Powell dodal, že dlhodobé inflačné očakávania zostávajú "dobre ukotvené" a že centrálna banka sa naďalej sústredí na podporu maximálnej zamestnanosti a kúpnej sily.

Rozhodnutie o kľúčových úrokových sadzbách v ekonomike má už vo štvrtok 4. mája na programe aj Európska centrálna banka. Tá cez svoje verdikty priamo ovplyvňuje aj výšku úrokov v slovenských bankách. Trh pritom očakáva, že Európska centrálna banka bude nasledovať Fed a bude tak pokračovať v sprísňovaní svojej menovej politiky.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , inflácia , makroekonomika , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy