Globálne ceny akcií klesli v apríli o 3,9 percenta

Globálne ceny akcií klesli v apríli o 3,9 %, čo bolo z veľkej časti spôsobené očakávaniami trhu, že úrokové sadzby zostanú na vyšších úrovniach dlhšie, a to najmä v USA. Vyplýva to z analýzy Saxo Bank.

Hlavnú časť negatívnej výkonnosti spôsobil americký trh, ktorý klesol o 4,2 %, kde investori zreálnili očakávania ohľadne poklesu úrokových sadzieb. V Európe sa výkonnosť znížila o 1,4 %, keďže nálada investorov sa zhoršila.

„Časť z toho možno tiež pripísať očakávaniam vyšších alebo dlhšie stabilných sadzieb. Ani výsledková sezóna v Európe nebola taká silná ako v USA, čo tiež mohlo stlačiť akciový index. To by sa mohlo v máji zlepšiť,“ uviedol Soren Otto Simonsen zo Saxo Bank.

Ázia medzimesačne klesla o 1,5 % najmä pre negatívny výkon v Japonsku, ktoré tvorí takmer 35 % indexu. Japonsko aj Čína boli v centre pozornosti diskusií o potenciálnych menových intervenciách.

Japonský akciový trh má za sebou ťažký mesiac s veľkou volatilitou okolo jenu, čo znamená, že index Nikkei uzatvoril mesiac s poklesom takmer 4 %. Čína sa na druhej strane teší pozitívnemu sentimentu. Čínsky index Hang Seng za mesiac vzrástol o viac než 7 %, čo prispelo k celkovému pozitívnemu výkonu rozvíjajúcich sa trhov a k nárastu o 0,3 % ako jediného regiónu.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , akciový index , analýza , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy