Benzín na Slovensku zdražel na polročné maximum, nafta zlacnela

Najpredávanejší benzín Natural 95 na Slovensku minulý týždeň zdražel na najvyššiu úroveň od konca vlaňajšieho septembra, nafta naopak zlacnela. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad SR.

Priemerná cena litra Naturalu 95 minulý týždeň stúpla oproti predchádzajúcemu týždňu o dva eurocenty na 1,655 eura. V medziročnom porovnaní bolo toto palivo drahšie o osem percent.

Naftu kupovali motoristi na Slovensku v priemere za 1,57 eura za liter. Toto palivo tak zlacnelo o 2,6 eurocentu, oproti rovnakému obdobiu vlaňajška jeho cena ale stúpla o 4,6 percenta.

Máme vraj mierne vyššie spotrebné dane

Benzín je vraj na Slovensku drahší než v susednom Česku, Rakúsku, Maďarsku i Poľsku. Analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord to vysvetľuje mierne vyššími spotrebnými daňami na Slovensku, kde sú podľa neho tiež vyššie veľkoobchodné ceny.

Napríklad v Česku ceny pohonných látok druhý týždeň v rade rástli. Benzín zdražel o 45 halierov a v stredu stál v priemere 39,09 Kč za liter (1,55 eur). Priemerná cena litra nafty stúpla o sedem halierov na 38,60 Kč (1,53 eur).

Viac o téme: benzín , ceny palív , čerpacie stanice , nafta , pohonné látky , Slovensko , Štatistický úrad SR ŠÚ

Súvisiace články

Aktuálne správy