Hrozba pre Airbus a Boeing? Nové čínske dopravné lietadlo má za sebou prvý komerčný let (video)

Nedeľa 28. mája sa zapíše do dejín čínskeho osobného letectva veľkými písmenami. Po viac ako piatich rokoch testovania sa uskutočnil prvý komerčný let lietadla s názvom C919. Ide o prvé civilné lietadlo vyrobené v Číne, ktoré prepraví väčšie množstvo pasažierov. O lietadlo má byť veľký záujem najmä od čínskych domácich prepravcov.

C919 absolvoval svoj prvý komerčný let zo Šanghaja do Pekingu prostredníctvom prepravcu China Eastern Airline. Nový čínsky klenot prepravil 130 pasažierov do cieľovej destinácie bez akýchkoľvek problémov za menej ako tri hodiny. Lietadlo s kapacitou 164 pasažierov by sa tak v nasledujúcich rokoch malo stať súčasťou čínskej domácej prepravy.


Lietadlo bolo vyrobené čínskym výrobcom Comac (Commercial Aviation Corporation of China), ktorý plánuje vyrobiť asi 150 lietadiel ročne. Výrobné kapacity sú zatiaľ naplánované na päťročné obdobie. Vďaka doletu asi 5500 kilometrov sa čínsky výrobca chce stať konkurentom západných výrobcov Boeing či Airbus. Lietadlo spadá do kategórie krátkeho či stredného doletu podobné modelom Boeing 737 Max či Airbus A320neo.

Bez západných technológií to stále nejde

Do konca roku 2022 dostal Comac na nové lietadlo viac ako tisíc objednávok. Viacero zahraničných expertov sa však zhoduje, že ide iba o akési stanovisko domácich prepravcov o zámere v budúcnosti takéto lietadlo zakúpiť a prevádzkovať.

Aj napriek tomu že ide o prvé veľké osobné lietadlo vyrobené v Číne, spoločnosť Comac musela niektoré komponenty doviezť zo západných krajín. Francúzska spoločnosť CFM International dodala prúdové motory a pomáhala so zapájaním rôznych lietadlových systémov. Čínska spoločnosť však zaznamenala vo vývoji veľký posun a dôležité časti ako nos, trup, krídla či stabilizátory sú prácou samotnej spoločnosti.

Viac o téme: C919, CFM International, China Eastern Airline, Čína, Comac, letecká doprava, lietadlá, lietadlo, výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy