Biznis roka: Najslávnejší slovenský vynález skončil v rukách Číňanov! (foto+video)

Čínska spoločnosť Hebei Jianxin Flying Car Technology kúpila exkluzívne práva na výrobu a používanie technológie slovenského lietajúceho auta AirCar v rámci bližšie neurčenej oblasti. Uviedol to server britskej spravodajskej televízie BBC. Odvoláva sa na oznámenie spoluzakladateľa spoločnosti KleinVision Antona Zajaca, ktorého firma AirCar vytvorila. Finančné podmienky neboli zverejnené.

AirCar poháňaný motorom BMW a bežným palivom v roku 2021 preletel 35 minút medzi dvoma slovenskými letiskami. Na vzlet a pristátie využíval vzletové a pristávacie dráhy. Premena automobilu na lietadlo trvala viac ako dve minúty.

AirCar získal od slovenského dopravného úradu osvedčenie o letovej spôsobilosti v roku 2022. Na začiatku tohto roka sa vozidlo objavilo vo videu, ktoré zverejnil youtuber Mr Beast.

Čína už stála na čele vývoja elektromobilov a teraz aktívne vyvíja riešenia pre lietajúcu dopravu. Vo februári uskutočnila firma Autoflight skúšobný let dronu pre prepravu cestujúcich medzi mestami Šen-čen a Ču-chaj. Cesta, ktorá autom trvá tri hodiny, trvala dronu 20 minút, lietadlo však bolo bez cestujúcich.

Vlani čínska firma eHang získala od čínskych úradníkov certifikát bezpečnosti pre svoje elektrické lietajúce taxi. Na rozdiel od lietadiel podobným dronom však AirCar nevzlieta a nepristáva vertikálne ale potrebuje pristávaciu dráhu.

Podarí sa čínskej spoločnosti dostať lietajúce auto so slovenským pôvodom do sériovej výroby?

Áno

Nie

80.78 %

19.22 %

Hlasovalo: 2154

Pre túto formu dopravy stále existujú značné prekážky v oblasti infraštruktúry, regulácie a prijatia technológie verejnosťou. Celosvetové pokusy o reguláciu tohto odvetvia priniesli skôr množstvo nových otázok.


„V tomto ohľade môže história Západu niektoré veci spomaľovať, pretože je tu trochu pokušenie snažiť sa vtesnať tieto nové stroje do starých kategórií,“ povedal BBC konzultant z odvetvia letectva Steve Wright. „Čína by v tom mohla vidieť príležitosť, ako sa dostať dopredu,“ dodal.

Podobné obavy sa kedysi týkali elektromobilov, pri ktorých sa Čína stala lídrom svetového trhu. Predaj technológie slovenského AirCaru by mohol vyvolať otázky, či sa Čína nechystá urobiť to isté s lietajúcimi autami.

Viac o téme: AirCar , Anton Zajac , autá , Čína , doprava , drony , lietajúce auto , MrBeast , Štefan Klein

Súvisiace články

Aktuálne správy