Koľko sa dá zarobiť videom na Muskovej sieti X? Súčasťou testu známeho youtubera bolo aj slovenské lietajúce auto!

, Redakcia

Elon Musk sa snaží na sociálnu sieť X (predtým Twitter) dotiahnuť originálny obsah aj zdieľaním príjmov z reklamy s tvorcami. Jeden z najväčších svetových youtuberov Mr. Beast sa to rozhodol otestovať. Použil na to svoje staršie video, ktorého súčasťou bolo aj lietajúce auto zo Slovenska. Ako tento pokus dopadol a koľko na videu zarobil?

Program zdieľania výnosov z reklamy s tvorcami obsahu bol na Muskovej sociálnej sieti X spustený ešte v júli minulého roka. Jeho cieľom má byť dotiahnuť na platformu originálny obsah a kvalitných tvorcov. Podobné programy už dlhodobo fungujú na tradičných video či streamovacích platformách, ako sú YouTube alebo Twitch.

Nastavenie zdieľania reklamných výnosov na sieti X sa nečakane otvorene rozhodol otestovať jeden z najväčších svetových youtuberov Mr. Beast. Na Muskovej platforme pritom zverejnil svoje staršie video, v ktorom porovnáva rôzne automobily od najlacnejších až po tie vôbec najdrahšie. Do tohto výberu sa pritom vtesnalo aj slovenské lietajúce auto konštruktéra Štefana Kleina, ktoré si vo videu môžete pozrieť.

Test s nečakanou slovenskou stopou však priniesol najmä zaujímavé informácie o monetizácii obsahu na bývalom Twitteri. Mr. Beast totiž zverejnil aj snímku s kompletnými výsledkami sledovanosti a tiež zárobkov, ktoré jeho uverejnením získal. Za týždeň pritom video dosiahlo takmer 160 miliónov zhliadnutí, viac ako 5 miliónov interakcií. Zárobok z podielu reklamných výnosov predstavoval niečo vyše 260-tisíc dolárov.

Zdroj: twitter.com/MrBeast

Hoci táto suma môže pre niekoho vyznieť rozprávkovo, Mr. Beast to vidí trochu inak. Príjmy zo siete X by mu totiž náklady na produkciu zďaleka nepokryli. „Produkcia mojich videí stála milióny a aj keby mali miliardu zhliadnutí na X, nezafinancovali by z toho ani zlomok,“ uviedol v reakcii na žiadosť od Muska, aby zverejnil svoje videá na platforme.

Používate Muskovu sociálnu sieť X, teda bývalý Twitter?

Navyše, nie všetci tvorcovia obsahu by podľa Mr. Beasta zinkasovali za svoje videá rovnaké peniaze, ako sa podarilo jemu. „Je to tak trochu fasáda. Inzerenti videli pozornosť, ktorú to celé získava, a nakúpili si reklamy na moje video (aspoň myslím), a preto sú moje výnosy za zhliadnutie pravdepodobne vyššie, ako by ste dosiahli vy,“ uviedol.

Takmer celý zisk rozdal svojim sledovateľom

Každopádne, Mr. Beast tým v testovaní hraníc Muskovej sociálnej siete neskončil. Následne sa totiž rozhodol, že takmer celý zisk zo zobrazení videa na bývalom Twitteri venuje svojim sledovateľom. Jedinou podmienkou bolo, že okrem jeho sledovania musia zdieľať príspevok, ktorý o tom informoval. Užívatelia siete X to zobrali vážne a urobili z tohto príspevku najviac zdieľaný príspevok v histórii platformy Twitter a neskôr X.

Na záver tohto testu siete X tak Mr. Beast skutočne odmenil 10 svojich sledovateľov sumou 25 000 amerických dolárov. Z celého zárobku z publikovania videa na X v sume spomínaných vyše 260 tisíc dolárov tak svojim fanúšikom rozdal rovných 250 tisíc.

Viac o téme: Elon Musk , lietajúci automobil , MrBeast , sieť X , Twitter

Súvisiace články

Aktuálne správy