Investičné životné poistenie – Unit Linked I.

Investičné životné poistenie predstavuje na Slovensku nový atraktívny druh životného poistenia. Po prvý raz bol na slovenskom trhu uvedený v júni 1998 spoločnosťou Nationale-Nederlanden, koncom minulého roka na trhu pribudli ďalšie poisťovne, ponúkajúce tento typ poistenia: Kooperatíva a Poisťovňa R+V.

Z histórie
Na úvod treba povedať, že investičné životné poistenie nie je len jeden produkt životného poistenia. Vytvára totiž celú skupinu životných produktov, ktoré sa dajú porovnávať s tradičnými životnými poisteniami. Investičné životné poistenie našlo svoje uplatnenie v anglosaských krajinách, v Spojených štátoch amerických, Austrálii, v Juhoafrickej republike, ako aj v západnej Európe. V európskych štátoch hlavne vo Veľkej Británii, v Holandsku a vo Francúzsku je tento druh životného poistenia veľmi obľúbený. Investičné životné poistenie bolo uvedené na trh v Holandsku v 50. rokoch, vo Veľkej Briránii a v Juhoafrickej republike v 60. rokoch. Do Austrálie, Spojených štátov amerických a do ďalších krajín západnej Európy (Francúzsko, Nemecko) sa tento druh poistenia rozšíril až v 70. rokoch. Do krajín Vyšehradskej štvorky sa investičné životné poistenie dostalo spolu zo zahraničným kapitálom, investovaným do poistného odvetvia. Vo väčšine štátov sa objavila typická modifikácia investičného životného poistenia, ktorá sa ujala najviac na danom poistnom trhu. Charakteristika a princípy však zostali rovnaké.

Charakteristika
Investičné životné poistenie v sebe spája dve základné zložky: poistenie a investovanie. Investičné životné poistenie je flexibilné, čo dáva klientovi možnosť upravovať si tieto dve základné zložky počas poistného obdobia. Existujú viaceré prístupy k regulovaniu poistnej a investičnej zložky pre investičné životné poistenie. Z ich kombinácie sa potom dá určiť, aký má poistná zmluva charakter. Pri porovnaní s tradičnými produktmi životného poistenia to znamená, či sa viac blíži ku kapitálovému životnému poisteniu alebo má viac charakter dočasného životného poistenia (len poistenie na úmrtie). Jeden zo spôsobov regulovania poistnej zložky je, že už poisťovňa určí, aký charakter bude mať produkt investičného životného poistenia, a teda je to dané už návrhom produktu. Klient má v tomto prípade obmedzený priestor na regulovanie svojej poistnej zmluvy. Druhý spôsob je, že produkt je flexibilný, a teda klient si určuje, či chce mať vo svojej poistej zmluve väčšiu investičnú alebo poistnú zložku.

Poistná zložka zabezpečuje poistenie klienta, väčšinou poistenie na úmrtie. Poistná suma sa dá zvoliť, nie je presne stanovená vzhľadom na poistné. Pre zvolené poistné si klient môže vybrať poistnú sumu z intervalu určeného poisťovňou. V prípade zvolenia si poistnej sumy pri minimálnych hraniciach poistnej sumy sa viac poistného investuje a investičná zložka je potom silnejšia. Ak si klient zvolí poistnú sumu v blízkosti maximálnych hraníc alebo si prikúpi veľa pripoistení, tak má investičné životné poistenie viac charakter poistenia ako investovania. Pre investičné životné poistenie je charakteristické, že klient investuje svoje finančné prostiedky vo forme poistného do investičných fondov, ktoré ponúka poisťovňa. Pre dobré fungovanie investičného životného poistenia je nevyhnutné, aby fungoval kapitálový trh, aby sa prostriedky určené na investovanie mohli zúročovať a fond tak mohol rásť.

Ako to teda funguje?
Výška poistného sa dohodne pri uzatváraní poistnej zmluvy, spolu s výškou poistnej sumy a pripoisteniami. Dohodne sa fond alebo fondy, do ktorých chce klient investovať svoje prostriedky, ako aj pomer poistného, ktoré si klient želá investovať do zvolených fondov. Klient môže investovať poistné do viacerých fondov naraz. Klient investuje poistné na svoj osobný účet. Za poistné sa nakúpia podielové jednotky zvoleného fondu. Podielové jednotky môžu mať rôzny charakter vzhľadom na účel, ktorému slúžia. Pre klienta sú najzaujímavejšie tie podielové jednotky, ktoré tvoria hodnotu jeho osobného účtu. Zhodnotenie fondu sa prejavuje rastom ceny jednotiek. Čím je cena jednotiek vyššia v porovnaní s cenou, za ktoré sa jednotky nakúpili, tým klient viac zarobil na investícii. Samozrejme, ak cena podielovej jednotky v čase rastie, tak sa znižuje aj počet jednotiek, ktoré si klient môže kúpiť za rovnaké bežné poistné. Nemá to však vplyv na hodnotu, o ktorú sa fond v danom čase zvyšuje. Hodnota fondu sa určí ako počet podielových jednotiek vo fonde vynásobený aktuálnou cenou podielovej jednotky toho istého fondu. Za služby a poistné krytie, ktoré poisťovňa poskytuje klientovi, sa platia poplatky. Poplatky sa účtujú klientovi na pravidelnej báze (napr. mesačne alebo ročne). O výšku poplatkov sa znižuje hodnota osobného účtu klienta.

Druhy investičného životného poistenia
Investičné životné poistenie sa delí podľa spôsobu platenia poistného na jednorazovo platené alebo na bežne platené investičné životné poistenie. Pri jednorazovo platenom druhu sa okrem začiatočnej investície nevyžaduje ďalšia splátka poistného. Pri oboch druhoch je však zväčša možné dodatočne investovať finančné prostriedky formou mimoriadnej investície vo forme poistného. Poisťovňa väčšinou limituje minimálnu výšku mimoriadneho poistného.
Ďalším kritériom určujúcim typ poistnej zmluvy je poistná črta investičného životného poistenia. Poistným krytím môže byť poistenie na úmrtie, poistenie na dožitie sa určeného veku, poistenie vena, dôchodkové poistenie, poistenie chorôb. Z uvedeného vyplýva, že investičné životné poistenie je plne porovnateľné s produktmi tradičného životného poistenia.

Ďalšou atraktívnou črtou investičného životného poistenia pre tých klientov, ktorí si želajú mať väčšiu poistnú črtu, je možnosť prikúpenia pripoistení. Pripoistenia kryjú širokú škálu poistných rizík. Z mnohých možno uviesť: riziko úrazu a jeho následkov, riziko ochorenia na civilizačnú chorobu (napr. infarkt myokardu, rakovina, mŕtvica), riziko invalidity a mnohé iné. Sú to všetko riziká, ktoré majú negatívny dosah na životnú úroveň klienta, či už v ponímaní jeho ďalšieho spoločenského uplatnenia alebo dočasnej či trvalej straty finančného príjmu.

Flexibilita
Pre investičné životné poistenie je typická flexibilita všetkých jeho zložiek a čŕt. Znamená to, že klient si môže počas poistného obdobia meniť výšku poistnej sumy alebo poistného. Výška poistnej sumy sa môže meniť pre hlavné krytie, ako aj pre pripoistenia. Táto možnosť však závisí od podmienky, či to daná poisťovňa umožňuje. Môže sa tak zmeniť celý charakter poistnej zmluvy. Poistná črta sa zníži a začne dominovať investičný charakter zmluvy.
Alebo naopak, klient si môže pri zachovaní celého poistného krytia znížiť poistné na minimum. V takomto prípade však rast hodnoty fondu klienta nemožno očakávať, pretože sa poistné spotrebuje na poplatky za krytie rizika. Flexibilita je zaručená aj možnosťou mimoriadnej investície, nad rámec bežného poistného. Klient sa môže rozhodnúť investovať voľné finančné zdroje formou mimoriadneho poistného. A naopak, v prípade, že klient potrebuje získať finančné zdroje a poistná zmluva to umožňuje, klient môže požiadať poisťovňu o odkúpenie časti podielových jednotiek. Získa tak finančné zdroje. Klient môže požiadať o pravidelné výplaty určenej finančnej sumy (napr. ako renty), až pokiaľ bude hodnota osobného účtu dostatočná. Klient si môže požiadať o redukciu poistnej zmluvy, tzv. uvedenie poistnej zmluvy do splateného stavu. Opäť, podľa podmienok daných poisťovňou, splatený stav môže mať čisto investičnú črtu, keď poistná zložka sa minimalizuje a pripoistenia zanikajú. Druhou možnosťou je, že sa minimalizuje poistná časť len na hlavné krytie a pripoistenia zostávajú v platnosti. Poisťovňa môže odmeniť klienta za jeho lojalitu rôznymi bonusmi. Napríklad vo forme bonusových jednotiek, zvýhodneného investovania poistného (investuje sa viac ako sto percent zaplateného poistného), znížením poplatkov rôzneho druhu atď.

Pokračovanie v nasledujúcej časti …

Ing. Maria Kamenárová, Slovenská spoločnosť aktuárov
Článok poskytol časopis Investor. Bližšie informácie o časopise nájdete tu
Časopis Investor mô

Súvisiace články

Aktuálne správy