Každý šiesty Nemec poberá dávky v nezamestnanosti 10 rokov

Diskusia 4  Zdroj: TASR

25. 7. 2021 - Viac než každý šiesty poberateľ dávky v nezamestnanosti v Nemecku je v systéme evidovaný najmenej 10 rokov.

Viac než každý šiesty poberateľ dávky v nezamestnanosti v Nemecku je v systéme evidovaný najmenej 10 rokov. Vyplýva to z odpovede ministerstva práce pre parlamentnú frakciu AfD, ktorú má k dispozícii agentúra DPA.

Podľa tejto štatistiky v Nemecku poberá dávky v nezamestnanosti zhruba 5,32 milióna ľudí, z čoho približne 1,19 milióna osôb je v systéme menej než jeden rok. Z dokumentu ďalej vyplýva, že 924.000 ľudí poberá dávky viac než 10 rokov a približne 467.000 od reformy systému sociálnej podpory (Hartz IV) v roku 2005. Dlhodobo je dotknutých viac žien než mužov.

"Hartz IV je pasca chudoby, ktorú je potrebné prekonať," povedal politik AfD René Springer, ktorý navrhuje rozsiahlu podporu pre ďalšie vzdelávanie a aspoň čiastočné zárobky popri dávkach. "Nástup do práce sa zas musí vyplatiť," dodal Springer.

Podľa štatistiky viac než dva milióny ľudí vlani dokázali vystúpiť zo systému, no každý piaty z nich bol v priebehu prvých troch mesiacov opäť odkázaný na štátnu podporu.