Mesto Košice vlani hospodárilo s celkovým prebytkom 3,94 milióna eur

Pridajte názor  Zdroj:

4. 5. 2021 - Mesto Košice vlani hospodárilo s celkovým prebytkom vo výške 3,94 milióna eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta za rok 2020, ktorý v utorok na svojom rokovaní schválilo košické mestské zastupiteľstvo (MsZ).

Mesto Košice vlani hospodárilo s celkovým prebytkom vo výške 3,94 milióna eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta za rok 2020, ktorý v utorok na svojom rokovaní schválilo košické mestské zastupiteľstvo (MsZ). Podľa hlavného kontrolóra mesta Pavla Galla sa pod hospodárenie podpísala aj pandémia nového koronavírusu. Ako pre TASR povedal, čerpanie kapitálových výdavkov nepovažuje za dostatočné.

Celkové príjmy dosiahli 210,67 milióna eur, výdavky 206,74 milióna eur. Prídel do rezervného fondu predstavuje necelých 124.000 eur. Ku koncu vlaňajška bol jeho stav 8,8 milióna eur.

„Dá sa povedať, že mesto splnilo svoje základné povinnosti v oblasti zabezpečenia činnosti samosprávy a preneseného výkonu štátnej správy,“ povedal Gallo s tým, že mesto v niektorých prípadoch nevyužilo celkom svoje možnosti. „Zvlášť ide o naštartovanie kapitálových výdavkov, predovšetkým do infraštruktúry mesta. Myslím si, že tu mesto má rezervy a minulý rok naozaj čerpanie kapitálových výdavkov na úrovni 41 percent bolo nedostatočné,“ dodal.

Za problém považuje aj vlaňajšiu nízku angažovanosť mesta v projektoch financovaných z eurofondov. Podľa jeho slov bolo čerpanie v tejto oblasti minimálne.

Pripomenul tiež, že dlh mesta výrazne nestúpol, a to ani napriek zvýšeniu úverovej zaťaženosti. Dlh na úrovni 137 eur na jedného obyvateľa sa podľa neho môže považovať za dobrý. „Ale treba upozorniť na to, že sa začína nepríjemný trend tým, že mesto uvažuje tohto roku o prijímaní ďalších návratných zdrojov, môže dôjsť k rapídnemu zvýšeniu dlhu,“ doplnil Gallo s tým, že rating mesta môže zhoršiť aj tzv. skryté zadlžovanie.