Najväčším akciovým trhom v Európe je Amsterdam, z prvej pozície vytlačil Londýn

Pridajte názor  
Najväčším akciovým trhom v Európe je Amsterdam, z prvej pozície vytlačil Londýn
Zdroj: TASR
Foto: SITA/AP


11. 2. 2021 - Amsterdam vytlačil na začiatku tohto roka Londýn z pozície najväčšieho akciového trhu v Európe. Holandské hlavné mesto tak ťaží z odchodu Británie z jednotného trhu Európskej únie, keďže investori v EÚ boli donútení začať využívať platformy v rámci bloku.

Podľa údajov spoločnosti Cboe Europe sa v Amsterdame zobchodovali v januári denne akcie v hodnote 9,2 miliardy eur. V prípade Londýna hodnota zobchodovaných akcií dosiahla denne 8,2 miliardy eur.

Na porovnanie, v minulom roku sa v Londýne denne zobchodovali akcie v priemere za 17,5 miliardy eur. Na druhom mieste bol vlani Frankfurt nad Mohanom a Amsterdam sa umiestnil až na šiestom mieste. Vo Frankfurte sa vlani zobchodovali denne akcie v priemere za 5,9 miliardy eur a v Amsterdame za 2,6 miliardy eur, dodala Cboe Europe.

Na druhej strane, ako uviedla agentúra Reuters, Londýn obnovil tento mesiac obchodovanie s akciami švajčiarskych firiem. Zatiaľ sa denne zobchodovávajú v hodnote zhruba 250 miliónov eur, postupne by sa však obchody mali zvyšovať až nad 1 miliardu eur denne. V tejto hodnote sa akcie švajčiarskych firiem zobchodovávali denne, predtým, než sa v júni 2019 obchodovanie so švajčiarskymi akciami v Londýne zastavilo.