Rebríček: Dvanásť najzdravšie rastúcich malých firiem Slovenska

Pridajte názor  
Rebríček: Dvanásť najzdravšie rastúcich malých firiem Slovenska
Zdroj: Enterprise Investors

20. 11. 2020 - V rebríčku sa hodnotí súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania.

Ocenenie Diamanty slovenského biznisu je jediným rebríčkom na Slovensku, ktorý dlhodobo mapuje najrýchlejšie zdravo rastúce malé a stredné spoločnosti na Slovensku na základe objektívnych ekonomických ukazovateľov. Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. V rebríčku sa odráža súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania..Organizátormi ocenenia sú magazín Forbes a private equity investor Enterprise Investors. V dvanástom ročníku získalo ocenenie dvanásť firiem v štyroch regiónoch: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava.

V Bratislave lídrom rebríčka IT spoločnosť
V Bratislave najrýchlejšie a najzdravšie rástla softvérová firma RESCO, ktorá je svetovým lídrom v mobilných biznis riešeniach. Produkty firmy RESCO používa viac ako 2 500 firiem z viac než 100 krajín sveta. Popri softvéri nedávno ohlásili aj výrobu svojho prvého hardvéru – inovatívnych slovenských smart hodiniek, ktoré sú určené pre zamestnancov firiem. Spoločnosť RESCO sa v rebríčku umiestnila v minulom roku na 3. mieste. Na ďalších miestach boli ocenené spoločnosti Elektro-Haramia Vnet.

Na západnom Slovensku titul sa pri svojej premiére najvyššie umiestnila strojárska firma Koval Systems z Beluše, ktorá v sortimente kombinuje vlastnú výrobu bankovej techniky, trezorov a automatických skladov s výrobou produktov na zákazku. Druhé a tretie miesto získali spoločnosti Fimabo z Potvoríc a Nanotec z Vrbového.

Rodinná strojárska firma pridala do sortimentu počas pandémie ochranné masky
V stredoslovenskom regióne sa najvyššie v rebríčku umiestnila rodinná firma Gevorkyan z Vlkanovej, ktorá od roku 1996 vyvíja a vyrába kovové komponenty technológiami práškovej metalurgie. Počas pandémie dokázala firma vyvinúť vlastné masky na viacnásobné použitie a zaradila ich do svojmu sortimentu. Ďalšie miesta obsadili firmy MTS z Krivej na Orave a HoReCup zo Žiliny.

Lídrom rebríčka na východe druhýkrát výrobca špeciálnych antén
Firma 2J Antennas obhájila prvú priečku v rebríčku najrýchlejšie zdravo rastúcich firiem z východného Slovenska. Spoločnosť z Bardejova sa špecializuje na vývoj a výrobu špeciálnych antén vrátane wifi antén a navigačných zariadení. Ďalšie miesta patrili michalovskej firme Kerex a spoločnosti Slovakia Trend Export – Import zo Sobraniec.

Cenu v kategórii Inovatívna firma roka získala spoločnosť Slovakia Trend Export Import, ktorá sa špecializuje na predaj záhradkárskej techniky.

Rebríček: Dvanásť najzdravšie rastúcich malých firiem Slovenska

  “Malé a stredné firmy sú chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky. Skvelou správou je, že mnohé firmy sa umiestňujú v rebríčku opakovane, čiže dokážu kontinuálne rásť. Tie, ktoré sme ocenili tento rok, majú šancu zásadne vyrásť a dosiahnuť veľké medzinárodné úspechy,” povedal na slávnostnom odovzdávaní cien Martin Chocholáček, viceprezident spoločnosti Enterprise Investors.

Juraj Porubský, šéfredaktor magazínu Forbes, k oceneniu dodal: „Chcem zdôrazniť, že ocenené firmy sú malé giganty. Malé, pretože sa na nich pozeráme v prítomnosti. A giganty, pretože vidíme ich význam v budúcnosti.“

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva VÚB, vo svojom príhovore pripomenul ekonomický význam minulého roka. „Netreba zabúdať na to, že rok 2019 bol najúspešnejší pre ekonomiku aj mnohé firmy. Dnes je realita iná a pozornosť si zaslúži každý podnikateľ, ktorý statočne bojuje o prežitie svojej firmy.“